Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

214 : Livezeni - Lupeni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
sorinucu

Numarul mesajelor : 315
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 2908
Data de inscriere : 26/01/2010

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Dum 16 Mai 2010, 18:37

Pe o harta CFR, am vazut ca linia continua de la Lupeni spre Barbateni. Mai circula ceva pe aceasta linie, sau mai exista?
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/sorinucu
Caravelle_Zg
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 858
Varsta : 25
Localizare : Arad, România
Reputatie : 3664
Data de inscriere : 05/09/2009

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Dum 16 Mai 2010, 19:19

sorinucu a scris:
Pe o harta CFR, am vazut ca linia continua de la Lupeni spre Barbateni. Mai circula ceva pe aceasta linie, sau mai exista?
Am văzut și eu harta însă e greșită. Bărbăteni e cartier al orașului Lupeni unde se află și principala stație CFR numită Lupeni. De acolo continuă linia până la Uricani dar este neelectrificată. La vară intenționez să fac o expediție feroviară luând la pas această secțiune de linie de la Lupeni la Uricani să văd ce a mai rămas din ea.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12566
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15738
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Dum 19 Sept 2010, 00:41

Gara Lupeni , intr-un peisaj frumos dar ea arata destul de rau , pacat Sad

Livezeni

Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2364
Varsta : 34
Localizare : Husi
Reputatie : 4720
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Linia 214   Mier 24 Noi 2010, 21:56

Legat de aceasta linie, din poze am vazut o imagine probabil unica in Romania: semnale de iesire din statie complet nefunctionale (fara becuri!!), pe o linie pe care circula trenuri de calatori!
Ma intreb: in acest caz, cum se mai poate realiza circulatia in siguranta a trenurilor ?
Chiar nimeni nu a observat cand hotii au furat chiar si becurile de la semnale ?
Si de ce nu se inlocuiesc, iar paza sa fie asigurata de jandarmi!
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7249
Varsta : 29
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 10902
Data de inscriere : 08/04/2009

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Mier 24 Noi 2010, 22:02

Circulatia se realizeaza cum se realizeaza si pe liniile fara semnale, pe baza de cale libera. Pe Letcani - Dorohoi de exemplu cum crezi ca se realizeaza circulatia in siguranta?
Iar cu inlocuitu din cate am inteles nu le inlocuiesc pt ca se fura din nou. Iar bani de platit paza nu sunt..
Sus In jos
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5504
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Joi 25 Noi 2010, 19:20

circulatia se face pe cale libera din statie in statie
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Linia 214   Joi 25 Noi 2010, 20:07

Pe linia Letcani-Dorohoi stiu ca este semnalizare mecanica. E adevarat ca multe statii au fost transformate in "puncte de oprire in linie curenta", deservite de un "controlor de ace" (ca deh, nu mai erau bani sa platesti doi acari sa manevreze semnalele mecanice).

Dar pe linii precum Lupeni-Livezeni, unde era semnalizare automata, luminoasa, si BLA, nu-mi vine a crede ca Ministerul Transporturilor nu are bani sa plateasca 20 de jandarmi inarmati. Cred ca e mai mult lipsa de interes. Si de ce nu se inaspresc legile (cei care fura din instalatiile feroviare sa fie tratati la fel ca acei condamnati pentru acte impotriva sigurantei nationale si terorism, sa nu fie cercetati in stare de libertate, iar pedepsele sa fie marite 20-30 de ani de inchisoare). In plus, bine ar fi sa se modifice si regulamentele politiei TF, in sensul ca politistii sa nu mai trebuiasca sa-i someze de unspe' mii de ori pe cei prinsi ca fura de la CFR (primul glont in aer, al doilea in hot), si sa fie mai bine dotati (nu cu glonte de cauciuc ca acum, ci cu gloante adevarate) si sa fie in numar mai mare.
Si comertul cu fier vechi ar trebui reglementat mai strict (societatile prinse ca achizitioneaza fier vechi provenit din furturi sa fie imediat radiate de la Registrul Comertului).
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9226
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11869
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Joi 25 Noi 2010, 21:30

ldh80 a scris:
Pe linia Letcani-Dorohoi stiu ca este semnalizare mecanica. E adevarat ca multe statii au fost transformate in "puncte de oprire in linie curenta", deservite de un "controlor de ace" (ca deh, nu mai erau bani sa platesti doi acari sa manevreze semnalele mecanice).

Dar pe linii precum Lupeni-Livezeni, unde era semnalizare automata, luminoasa, si BLA, nu-mi vine a crede ca Ministerul Transporturilor nu are bani sa plateasca 20 de jandarmi inarmati. Cred ca e mai mult lipsa de interes. Si de ce nu se inaspresc legile (cei care fura din instalatiile feroviare sa fie tratati la fel ca acei condamnati pentru acte impotriva sigurantei nationale si terorism, sa nu fie cercetati in stare de libertate, iar pedepsele sa fie marite 20-30 de ani de inchisoare). In plus, bine ar fi sa se modifice si regulamentele politiei TF, in sensul ca politistii sa nu mai trebuiasca sa-i someze de unspe' mii de ori pe cei prinsi ca fura de la CFR (primul glont in aer, al doilea in hot), si sa fie mai bine dotati (nu cu glonte de cauciuc ca acum, ci cu gloante adevarate) si sa fie in numar mai mare.
Si comertul cu fier vechi ar trebui reglementat mai strict (societatile prinse ca achizitioneaza fier vechi provenit din furturi sa fie imediat radiate de la Registrul Comertului).

Din cauza asta se circula asa si intre Subcetate si Baiesti..eu zic ca dar ar inchide centrele de fier s-ar face liniste asa a fost in Hunedoara cu cativa ani in urma..
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7249
Varsta : 29
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 10902
Data de inscriere : 08/04/2009

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Joi 25 Noi 2010, 23:07

ldh80 a scris:

Pe Letcani - Dorohoi nu sunt semafoare decat in Dorohoi (functionale) si in Dangeni si Ungureni (nefunctionale si dezafectate) in rest nu sunt nici macar stalpii semafoarelor si totusi se fac incrucisari de trenuri
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3268
Varsta : 27
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6391
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Vin 26 Noi 2010, 01:53

Sectia este pe sistem de conducere centralizat.
In punctele de sectionare deservite de agenti autorizati semafoarele sunt inlocuite cu indicatorul permanent permanent pentru acoperirea punctelor de sectionare de pe sectiile cu sistem de conducere centralizata (un disc galben cu o fanta pentru felinar)
Intrarea pe directa se face cu Maxim 30 km/h si in abatere cu 15 km/h.
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Linia 214   Dum 15 Mai 2011, 12:42

In 88/89: 7 perechi C/zi
Timpi de mers: 36 minute
Sus In jos
sorinucu

Numarul mesajelor : 315
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 2908
Data de inscriere : 26/01/2010

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Dum 05 Iun 2011, 11:57

Buna! Pe o harta a C.F.R., apare ca linia continua de la Lupeni pana la Valea de Brazi. Imi puteti spune daca aceasta portiunea mai este circulata sau daca este electrificata?
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/sorinucu
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5504
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Dum 05 Iun 2011, 12:18

da exista dar este o linie industriala neelectrificata
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10226
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Lun 11 Iul 2011, 16:40

Ceva poze cu inceputul lui M214 "vestul salbatic" , cum il numeste un domn mecanic de la Petrosani Smile.]

Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12566
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15738
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Mier 07 Sept 2011, 09:55

Lupeni 25.08.2011

Tren 2710 se pregatea sa formeze 2733 pentru Petrosani

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Astazi la 15:46

Sus In jos

214 : Livezeni - Lupeni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 214 : Livezeni - Lupeni
» Linia Bumbesti - Livezeni
» Numerele liniilor din România
» Numerotarea liniilor cf din Romania
» Plecari / Sosiri Targu Jiu
Pagina 2 din 12Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 200-