Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

214 : Livezeni - Lupeni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10226
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Joi Sept 06, 2012 2:34 pm

Prevestitorul pentru Barcea Mica nu mai functioneaza de ani de zile.
Peste breteaua din capatul X al statiei Barcea Mica trenurile mereu fac cruce .. marfarul intra la linia III si regiotransul la linia II... Marfarele intra la II ,doar cand cand nu vine nici un tren personal.Pentru ca au fost mereu probleme la macazul din capatul Y al statiei.Ala da doar in III,4,5,6 in firul I,nu si din linia II in firul II,care e anulat,fiind scoasa trecerea la nivel cu DN7.
Sapt trecuta a fost ceva de genul .. A venit marfar dinspre Simeria a fost garat la linia 4,a venit marfar dinspre Hunedoara Triaj,l-au bagat la linia III,prin breteaua in X din capatul X al statiei ,a venit RegioCosciugu a intrat in abatere pe aceasi bretea la linia II.Pe capatul Y al statiei merg semnalele,deci nici o problema,dar fiind ca RegioCosciugu vine cu ordin de circulatie semnat inainte cred sa poata intra peste rosul din X'ul statiei, marfarele au asteptat mai mult de 30 de minute pana a venit RegioCosciugu,pentru ca oricum si ele au circulatie cu 15 din Barcea cred ca intra apoi in statie terminus.

Momentan semnalele sunt aprinse la liniile 1,II,III,4 , liniile 5,6 au semnalele stinse,dar macazele nu sunt blocate cum am vazut ca se procedeaza prin alte gari.Linia 1 e praf ,traversele sunt prea putrezite sa intre ceva acolo ,dar e buna la linia 1 iesirea din MACON .. in rest se folosesc liniile II,III si 4,pana acum
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 364
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3362
Data de inscriere : 28/10/2008

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Vin Noi 16, 2012 4:12 pm

MERSUL TRENURILOR 2012 - 2013

14327 Lupeni 05.25 - Petrosani 06.31
14328 Petrosani 07.04 - Lupeni 07.58
14257 Lupeni 08.10 - Petrosani 09.04-09.15 - Simeria 11.22-11.27 Hunedoara 11.54 Circula Sambata si Duminica
14256 Hunedoara 10.50 - Simeria 11.17-11.30 - Petrosani 13.25-13.27 Lupeni 14.17 Circula Sambata si Duminica
14329 Lupeni 14.27 - Petrosani 15.19
14330 Petrosani 15.24 - Lupeni 16.13
14331 Lupeni 16.25 - Petrosani 17.15
14332 Petrosani 17.20 - Lupeni 18.10
14333 Lupeni 18.20 - Petrosani 19.13
14334 Petrosani 20.05 - Lupeni 20.56
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 1467
Reputatie : 3574
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Lun Dec 10, 2012 12:23 pm

Doar 4 perechi de trenuri de calatori + una in week-end :O Nasol mers al trenurilor pe aici. Pe de o parte jos Regiotrans pentru asa putine trenuri, pe de alta parte sus Regiotrans ca datorita lor mai circula si astea 4 macar.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Lun Dec 10, 2012 5:59 pm

Macar voi ati avut trenuri lungi , Lupeni-Deva,Lupeni-Caracal ,chiar in ultimii ani de chefere .. Eu zic ca linia aia de marfa isi scoate banii luna si nu abandona chefereul calatorii,pentru ca veneau coloratii si o ciordeau bucata cu bucata,dar adevaratul lucru negativ era ca se circula cu nasul,si probabil circulai tot in 21-47 , pt ca la voi doar ala de seara ce mai arata a tren(21-47,20-57,20-55) , in rest erau junghiuri... Oricum l-ati dat pe Dracu pentru ma-sa.Azi am fost cu RIO 7 la Hunedoara din Simeria,voiam sa vad ce mai e prin Simeria,iar la RT jumate de rama era goala,nu se deschideau usile,doar aprinsa lumina... de ce? habar n-am
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Lun Dec 10, 2012 8:11 pm

Lucruri negative au fost multe si foarte multe pe linia asta pe vremea CFR, au fost si pozitive, insa doar 2: trenurile directe mai multe pe distante lungi si nr. umpic mai mare de trenuri. Nici acum insa nu sta rau sectia la capitolul legaturi, sunt legaturi pe distante mari. Clar prefer Regiotransul aici, sunt calator pe linia asta si cand era la CFR, nu doar de acum. Si pana la noul mers si Regiotrans avea mai multe trenuri. Asta e, oricum zic mersii ca inca mai trece trenu de calatori pe aici, CFR-ul sigur nu ar mai fi fost pe aici daca nu era Regiotrans, se vorbea si acum 7 ani de anularea trenurilor de calatori din Lupeni. Sigur linia ramanea, insa doar pentru marfa.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12566
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15738
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Lun Dec 10, 2012 9:30 pm

De acord cu tine Luna , multi nu inteleg ca multe linii erau inchise daca nu ajungeau la privat si salvarea lor a fost privatul ! Ca si pasionat cum sa ma bucur ca CFR a inchis liniile si acum ruginesc , plang cand vad ca linia aia e plina de rugina si ma bucur cand vad linia lucioasa datorita privatilor ca au salvat cateva linii de la moarte , poate pe moment dar conteaza ca in prezent inca sunt functionale si ma bucur sa vad ca exista trenuri ba mai mult pe multe sectii mai multe ca la CFR si atunci nu e normal sa iubesc privatul ca a bagat mai multe trenuri si mai confortabile , logic ca da . Cine plange CFR de pe secundare inseamna ca a avut cine stie ce profit de pe urma CFR altfel nu se intelege de ce sa plangi o firma care iti pune la dispozitie 2-3 trenuri pe zi fata de privat care pune 6-7 si vagoane fara caldura iarna , pline de mizerie si un miros la buda de nu poti intra , toate astea au fost uitate brusc ? acestea erau conditiile CFR pe secundare iar acum cu privatul conditiile sunt mai bune , ca nu sunt extra , asta e dar nu putem sa avem pretentii de ICE pe secundare si mai ales in Romania unde stim foarte bine ca cei ce fac naveta strica si distrug vagoanele . Pana una alta sa ne bucuram ca avem trenuri pe secundare ca sunt cazuri unde nu a mai trecut un tren de calatori de un an de zile si acei locuitori din acele zone ar vrea sa aibe tren doar ca nu au avut noroc sa vina si la ei un privat .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Lun Dec 10, 2012 9:58 pm

Daca e pana la urma exista acum si trenuri pe principale la care pute,ca-s CFR sau Regiotrans , aia vorba lu Mureseanu .. tine de fauna de pe respectiva sectie .. Nu mai generaliza,ca eu cat am circula pt M207,cred ca am prins de 2 ori tren fara caldura,odata conducta de putere avariata la primul vagon dupa locomotiva,a circulat pana la Simeria,de acolo au reparat problema,si in al 2 lea caz ,vagonul era defect ,se defectase pe drum de la Arad,venise intarziat,si l-au trimis la Hunedoara,dar cand s-a intors la Simeria si apoi urma sa plece la Arad,nu l-au mai trimis(vorbim de personalul de 11 aici).Nu zic canu au mai fost cazuri ,am prins caz si pe 347,cand intr-un vagon nu mergea caldura,pentru ca avea ceva probleme la conducta electrica si vagonul asa a fost trimis de la Budapesta,dar nu a fost nici o problema am mers la 10-70 in scaune de lux! fara nici un comentariu.
Ti-am zis totul depinde de fauna... eu prefer 1742 spre exemplu pentru ca nasii sunt mult mai ok,pe 1822 am fost acum 6 sapt si era defecta caldura in ultimul vagon.Eu aveam loc intr-un vagon mai in fata,evident ocupat de TZIGANI!(nah ca-s rasist) si pe nasul ala ordinar il durea la giobex,eu cu bilet,aia faceau frigu... de eram Roseanu , a 2 zi nasul ala se ocupa cu salubrizarea bailor in Gara de Nord,dar asta e,nu sunt.Si matusa mea cand a venit vineri pe 1346 erau dublate bilete,3 vagoane 21-90,full!!! si ea si cu prietena ei care are handicap la ochi,au calatorit la cls 1'a,fara nici o cearta cu nasul.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Lun Dec 10, 2012 10:35 pm

Dual , la tine linie inseamna 207 si tren inseamna Dacia + 1821/1822 , la asta te rezumi tu . Nu inteleg de ce iti place sa te contrazici atat , de cate ori ai fost tu pe 210 cu CFR sau pe 307 ? iti zic eu ce era cu CFR pe aceste sectii , 2 vagoane 21-47 2 trenuri pe zi tie ti se pare normal asa ceva ? daca da atunci chiar nu am ce sa mai vorbesc cu tine si nu inteleg de ce ti atat in brate CFR care oferea conditii de toata jena pe multe secundare , daca tu zici ca era lapte si miere pe 207 atunci considera cama refer la toate secundarele in afara de 207 si gata ca nu are rost sa ne contrazicem in prostie . Tu nu ai umblat cat am umblat eu si sa intri pe toate secundarele din tara asta sa vezi situatia din teren , uite ca eu am fost si vorbesc din ce am trait pe pielea mea . Am mers intr-o iarna de la Botosani la Iasi pe 512 si 608 unde cu CFR erau 3 trenuri acum cu Regiotrans sunt 6-7 si atunci am tremurat tot drumul de frig de am ajuns in Iasi cu dureri in capul pieptului si ma mai puteam opri din tremurat , in plina iarna CFR nu baga un strop de caldura toata lumea statea infofolita si tot ger era in tren , daca tie ti se par astea conditii normale de calatorit atunci chiar nu mai zic nimic . Ia si tu un mers de acum 5 ani si vezi ce trenuri baga CFR pe secundare si cate trenuri sunt la privat acum si majoritatea sunt pline , lumea e fericita ca are cu ce merge . Ca pe 214 nu este aglomeratie la tren se datoreaza si faptului ca acolo sunt microbuze la greu si lumea zice ca daca e tren privat e scump si ca nu mai se merge cums e mergea cu CFR cu 1 leu , stiu si pe 214 cum se mergea , din tot trenul eu eram singurul cu bilet la plecare din Lupeni si asta ca imi luam biletul de la alta casa nu din Lupeni ca acolo nu mai era casa si cine mergea la Petrosani cotiza cu 1 leu ceea ce acum nu se mai poate se plateste biletul si de asta nu mai sunt nici acei calatori care erau cu CFR .

595423
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Lun Dec 10, 2012 11:18 pm

1742,377,1838,472,1622,1811,si astea ar fi doar IR urile ca la Regio ma plictiseste sa ma gandesc ultima luna cu ce-am fost ca s prea multe... osa postez pozele din calatoriile de luna asta si cea trecuta la unele IR.Nu ma prea intereseaza ce nu circul in sensul ca era loc de mai bine , si si acum cu RegioCosciug e loc de mai bine.Revenind la ce ai zis ... pe 207 aveam asa .. dimineata EC +20-55.20-54,21-47,urmat la 7 de EC +2 x20- 54 sau (20-54+19-54), la 11 era rama electrica de Arad, la 2 era iar ala de dimineata de la 8 ,la pranz rama electrica de la Teius, ala de 5 dupa masa era ala de 5 dimineata de venea de la Savarsin , iar seara cel mai jegos tren cu 21-47+20-50/57 Petrosani-Deva-Simeria-HD-Simeria.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Lun Dec 10, 2012 11:37 pm

DUAL , fara suparare , ce am zis eu si ce zici tu , o ti langa cu linia 207 si trenurile alea blestemate de la CFR pe care le tot plangi si nu inteleg de ce , in fine , eu cand am zis secundare ma refeream la majoritatea liniilor secundare din tara asta unde privatul a marit numarul de curse dar a venit si cu un vagoane mai bune fata de ce baga CFR (cand era CFR pe Timisoara-Resita erau niste vagoane vai mama lor cazute cu bancehete rupte si pline de jeg iar intr-o calatorie de a mea pe acea ruta am adormit pe bancheta si cand m-ma trezit aveam un soricel intrat pe pantalon pe picior care mai avea putin si ajungea ......... asta oferea CFR) , daca pentru tine linie secundara inseamna doar 207 atunci ma abtin sa mai discut cu tine ca nu are rost , tu o ti una si buna cu linia aia ...........

Deja suntem prea mult off-topic si mai bine ar fi sa incheiem aici .

595423
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Lun Dec 10, 2012 11:52 pm

S-au marit pentru ca,ca si in cazul M214 subventia se da pe tren,nu pe calator.. sunt care cara oameni,dar pe langa alea sunt cate 3 care cara aer.Daca s-ar da pe calator,nici o pereche / zi nu ai vedea in multe sectii... chestia asta cu privatii e sa se spele niste bani... nu aduce bine tarii deloc.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3268
Varsta : 27
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6391
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Mar Dec 11, 2012 12:22 am

Va rog sa va potoliti.

Cat despre trenuri acestea sunt de navetisti, este normal ca daca navetistii se deplaseaza dimineata de la punctul A la punctul B trenul va fi plin, iar la intoarcere, pentru ca nu poti ramane cu trenul acolo 8 ore, va fi cu un grad de ocupare de sub 25 %.
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Luna

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Mar Dec 11, 2012 1:11 am

DUAL a scris:
S-au marit pentru ca,ca si in cazul M214 subventia se da pe tren,nu pe calator.. sunt care cara oameni,dar pe langa alea sunt cate 3 care cara aer.Daca s-ar da pe calator,nici o pereche / zi nu ai vedea in multe sectii... chestia asta cu privatii e sa se spele niste bani... nu aduce bine tarii deloc.
Vorbesti fara sa cunosti. Pe M214 nr. de trenuri de calatori s-a redus nu s-a marit de la noul mers, dar e ok si asa. Intelege ca ce e la tine pe M207 e una, si aici pe M214 e alta. Fiecare sectie e ,,unica", si fiecare operator are si parti bune si uscaturi. Daca un operator are o uscatura, nu inseamna ca tot operatorul e uscat. Despre M207 discutam la topicul dedicat. Aici am zis parerea mea in calitate de calator pe M214.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Mar Dec 11, 2012 1:13 am

Noi vorbim de cate trenuri erau la CFR si cate sunt acum .. la voi din mersul acesta au scos... era greu sa care atat aer sa primeasca subventia.Zi cati calatori aveti / tren zilnic Smile .. sa stie si karpaty .. nu ca nu ar sti , ca a fost si el acum ceva luni pe 214.Ce e drept ca totusi ,ati mai scapat din tiganii care devastau tot... oricum au rupt si trenul Regiotrans.
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Sam Ian 19, 2013 11:23 am

S-a cam ales praful de sectia asta, au ramas doar 3 trenuri pe zi si duminica si lunea 4. Sad
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 214 : Livezeni - Lupeni   Astazi la 3:48 pm

Sus In jos

214 : Livezeni - Lupeni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 214 : Livezeni - Lupeni
» Linia Bumbesti - Livezeni
» Numerele liniilor din România
» Numerotarea liniilor cf din Romania
» Plecari / Sosiri Targu Jiu
Pagina 10 din 12Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 200-