Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

511 : Verești - Leorda - Botoșani

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 35 ... 66  Urmatorul
AutorMesaj
joanta

Numarul mesajelor : 111
Varsta : 27
Localizare : 511 - capătul tramvaiului 102
Reputatie : 2391
Data de inscriere : 11/09/2010

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Dum 04 Dec 2011, 20:52

manuela a scris:
karpaty a scris:
Acc Botosani-Timisoara mereu e plin nu stiu cine a vazut ca , circula gol ? eu am vrut sa merg intr-o seara din Cluj la Botosani si nu mai erau locuri dar in grupa de Iasi erau locuri , legatura Timisoara-Botosani este foarte buna si e bine ca exista , calatori vor fi mereu !

nu erau locuri pentru ca la acea vreme ,,distinsele si amabilele,,casierite dadeau locuri cu toptanul pana la reuzintr-un vagon iar altele le lasau mai lejere.totul era din lene;era f greu sa se uite pe diagrama putin mai jos.
daca tot atata ridicati in slavi statia cr botosani,faceti o petitie la minister sa puna trase botosani-budapesta,botosani-c0nnstanta cu circulatie zilnica ,botosani-satu mare.si de ce nu botosani-viena.

Don'soara Manuela, daca tot veni vorba, surse din cadrul Eurostar vorbesc deja de iminenta semnalului de fluier, caval, cimpoi sau nu stiu ce, prin care impiegatul de miscare de la Waterloo International va da liber de plecare pentru Botosani Shuttle. Singura chestiune care ii mai framanta inca este daca garnitura sa opreasca sau nu in Bucecea, ei neavand date la zi despre fabrica de zahar de aici, ca sa poata previziona corect numarul de calatori interesati de coborare/urcare. Personal - si stiu ca subscrii intotdeauna punctului meu de vedere, solid fundamentat - as opta ca trenurile de lung parcurs sa circule fara oprire pe traseul Veresti-Leorda si retur, un argument fiind acela ca si Sascutul e oras precum Bucecea, dar in gara omonima opreste doar personalul. Asa ca, rogu-te, cand mai treci prin London (dupa ce faci turul tarii pe circuitul de care ne-ai zis) poate bagi si tu o pila in favoarea pledoariei mele. N-am intrebat, da' cre' ca nu esti contra integrarii in Eurotunnel.
Sus In jos
ATM

Numarul mesajelor : 1358
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3717
Data de inscriere : 10/07/2010

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Dum 04 Dec 2011, 22:33

Pe mine ma depaseste deja discutia asta. Adica nu inteleg care-i baiul nostru daca Botosaniul e legat relativ bine de alte destinatii. Unde nu da Dumnezeu sa fie si alte localitati asa; ar trebui sa nu ne plangem de existenta trenurilor ci sa zicem "la mai mare" si sa nu le anuleze prea curand.
Sus In jos
nenuandrei
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1562
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti Nord
Reputatie : 3504
Data de inscriere : 16/09/2011

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Dum 04 Dec 2011, 23:02

Atat timp cat exista calatori pe aceste rute nu o le inchida.Doar atunci canu o sa mai fie nimic de transportat pe calea ferata atunci poate o sa se inchide.Pana atunci sa ne bucuram de trenuri
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/nenuandrei1
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1481
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4530
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Lun 05 Dec 2011, 10:35

manuela a scris:
cred ca se acorda o importanta mult prea mare unor statii cfr gen botosani(care nu este nici punct turistic,nici centru cultural,istoric sau industrial)punandu-se leggaturi inutile cum este acea grupa de vag.GOALE bt-timnord in detrimentul unor orase mult mai importante dar care la ora actula sunt lipsite de asa multe legaturi;a se vedea piatra neamt.
Botosani este al IV-lea oras ca populatie din Moldova dupa Iasi, Galati si Bacau, peste Suceava, Piatra-Neamt, focsani. Asa ca nu se poate taia dupa cum vrea vreo persoana. Totusi in ultimii ani ambele, Piatra-Neamt si Botosani, au dat niste "mari personalitati", in speta Pinalty si Contac. Manuela, care e problema? Vrei sa fie pe harta doar Iasi? Da dreptul si altor localitati sa existe. Am vazut ca ai inceput o campanie, zic eu jenanta, ca de face asa, ca de ce face invers, etc. A disparut din peisaj Mitica si trebuia cumva sa fie cineva in locul lui? Fii rezonabila!! Sau apartii cumva unei rase superioare iar restul trebe sa fie carati la lagar cu vagoanele de animale precum amu 70 de ani!?
Sus In jos
manuela

Numarul mesajelor : 603
Reputatie : 2502
Data de inscriere : 03/11/2011

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Lun 05 Dec 2011, 12:55

te rog foarte mult sa lasi insinuarile la o parte.
am dreptul sa-mi exprim opiniile.
ma refer strict la cfr si la inoportunitatea de a exista unele trase de rtenuri .
ne plangem, ca nu avema vagoane,etc ,etc dar bagam rute care circula goale.
a
Sus In jos
Costi

Numarul mesajelor : 9
Reputatie : 2282
Data de inscriere : 16/09/2010

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Vin 09 Dec 2011, 00:51

Puteau sa lase vagoanele directe macar in perioada sarbatorilor. Legatura e din Veresti, pentru Timisoara Nord - Iasi, macar daca era Suceava - Botosani, asa ar fi fost mai multi calatori decat pe Veresti - Botosani. In Veresti nici nu cred sa fie sala de asteptare in gara.

Am rude in astea doua judete din nord-est si vad ca or facut modificari in detrimentul calatorilor si pe 511 si pe 515 (aici au limitat Iasi - Putna, de dimineata, pana la Suceava dar cel putin e la trenul de zi Timisoara Nord - Oradea - Iasi, legatura seara pentru Putna, din Suceava).

Si acum, pe perioada vacantei de iarna sunt calatori destui dinspre Banat si Ardeal catre Moldova si retur. Cand ati calatorit ultima oara cu trenul pe o distanta de 600 - 700 km, unde erau date multe bilete fara loc si greu de circulat pe coridorul vagonului? (compartimentele fiind evident ocupate toate). In 3 ianuarie anul acesta am vazut asta.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12046
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14083
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Vin 09 Dec 2011, 01:54

Costi a scris:
Cand ati calatorit ultima oara cu trenul pe o distanta de 600 - 700 km, unde erau date multe bilete fara loc si greu de circulat pe coridorul vagonului? (compartimentele fiind evident ocupate toate). In 3 ianuarie anul acesta am vazut asta.

600 - 700 nu, dar 500 km da... București - Cluj, pe 7 spre 8 octombrie. București - Câmpina FULL (am stat în picioare), Câmpina - Brașov mai găseai un loc sau două prin fiecare vagon, Brașov - Cluj iar full. Ar fi fost și mai full dacă nu tăiau reducerile studenților din 6 octombrie (adică cereau legitimație vizată la zi, ceea ce nu prea avea nimeni, mai ales că se afișase că până pe 15 se pot folosi legitimațiile vechi... evident, studenții anilor 1 de licență și master nici până acum nu și-au primit legitimațiile la unele facultăți, de exemplu cea de Transporturi din Politehnica București). Evident, DACOS și FANY și-au frecat mâinile, au mers cu mașinile full Twisted Evil

redeme
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1084
Localizare : Iasi
Reputatie : 3215
Data de inscriere : 06/03/2011

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Vin 09 Dec 2011, 14:59

Costi a scris:
Si acum, pe perioada vacantei de iarna sunt calatori destui dinspre Banat si Ardeal catre Moldova si retur. Cand ati calatorit ultima oara cu trenul pe o distanta de 600 - 700 km, unde erau date multe bilete fara loc si greu de circulat pe coridorul vagonului? (compartimentele fiind evident ocupate toate). In 3 ianuarie anul acesta am vazut asta.
3-4 august 2011, în trenul 1822... pe distanța Petroșani - Mangalia. Cum am mai zis, refuz să mai calc în ceea ce devine cel mai indreptatit tren din Ro în perioada verii... Aglomerația e una, necivilizația e cu totul altceva...
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 1592
Reputatie : 3837
Data de inscriere : 05/12/2010

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Vin 09 Dec 2011, 20:22

Costi a scris:

Am rude in astea doua judete din nord-est si vad ca or facut modificari in detrimentul calatorilor si pe 511 si pe 515 (aici au limitat Iasi - Putna, de dimineata, pana la Suceava dar cel putin e la trenul de zi Timisoara Nord - Oradea - Iasi, legatura seara pentru Putna, din Suceava).

Iasi - Putna este limitat doar pe timpul lucrarilor la linie, dar asta se intampla mai rar deci va circula normal cu unele exceptii, in nici un caz nu este anulat.
Sus In jos
Costi

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Sam 10 Dec 2011, 01:18

In general perioadele sarbatorilor de iarna, sezonul estival, sfarsitul/inceputul de saptamana cand elevii/studentii fac naveta scoala-casa. Nu stiu de ce nu fac suplimentare de vagoane pentru perioadele astea.

Cat despre Timisoara Nord - Botosani, astept sa vad in practica ce o sa se schimbe, din 11.XII. Informatiile primite de la Agentia de voiaj din Timisoara nu m-au lamurit.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12483
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15650
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Sam 10 Dec 2011, 01:21

Costi a scris:
In general perioadele sarbatorilor de iarna, sezonul estival, sfarsitul/inceputul de saptamana cand elevii/studentii fac naveta scoala-casa. Nu stiu de ce nu fac suplimentare de vagoane pentru perioadele astea.

Cat despre Timisoara Nord - Botosani, astept sa vad in practica ce o sa se schimbe, din 11.XII. Informatiile primite de la Agentia de voiaj din Timisoara nu m-au lamurit.

Ce vrei sa sti de acest tren ? va fi la fel ca in prezent , deci va exista legatura directa Timisoara-Botosani .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Costi

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Sam 10 Dec 2011, 01:23

Daca isi pastreaza vagonul cuseta, cel de la 14:52 din Timisoara.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Sam 10 Dec 2011, 01:42

Da ramane vagonul cuseta dar acesta circula la Iasi nu la Botosani .

595423
Sus In jos
Costi

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Sam 10 Dec 2011, 01:46

In vechiul mers circula pana la Botosani, asta ma interesa, daca ramane pana la Botosani.
In orice caz, multumesc, Karpaty.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Sam 10 Dec 2011, 01:57

Eu stiu ca acea cuseta facea doar Timisoara-Iasi , pentru Botosani era o grupa formata din 2 vagoane clasa 2 si un vagon clasa 1 .

595423
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 511 : Verești - Leorda - Botoșani   Astazi la 07:43

Sus In jos

511 : Verești - Leorda - Botoșani

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 512 : Leorda - Dorohoi
» Leorda (511)
Pagina 5 din 66Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 35 ... 66  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 500-