Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine aşi venit pe Forumul pasionaşilor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veşi gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Salut ! Camera potrivita ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ValyCfr

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 19
Localizare : Deva
Reputatie : 2151
Data de inscriere : 22/01/2011

MesajSubiect: Salut ! Camera potrivita ?   Dum 23 Ian 2011, 15:21

Salut tuturor am si eu o camera olympus de 8.1 megapixeli as dorii sa stiu daca filmeaza cum trebe ...
Stiu ca o sa ziceti de ce nu iesii so testezi dar pe aici pe mine ninge si e un ger de crapa pietrele acum ... si am luato deabea ieri Smile
Sus In jos
cont inactiv

Numarul mesajelor : 1571
Reputatie : 4123
Data de inscriere : 25/04/2010

MesajSubiect: Re: Salut ! Camera potrivita ?   Dum 23 Ian 2011, 17:26

cauta un pic datele despre camera pe internet.....exista date tehnice la tot pasul, vezi si tu in ce intervale se incadreaza... oricum pt poze cred ca e ok, adica scoate undeva la 3068* 2200 si cv.....
video ar trebui sa ai undeva la 640*480, si 320*240
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2565
Localizare : Bükreº
Reputatie : 5062
Data de inscriere : 15/08/2010

MesajSubiect: Re: Salut ! Camera potrivita ?   Dum 23 Ian 2011, 19:07

ValyCfr a scris:
Salut tuturor am si eu o camera olympus de 8.1 megapixeli as dorii sa stiu daca filmeaza cum trebe ...
Stiu ca o sa ziceti de ce nu iesii so testezi dar pe aici pe mine ninge si e un ger de crapa pietrele acum ... si am luato deabea ieri Smile
Salut !! Pai , depinde , cunosc unii oameni care au Olympus si acesta camera nu le filmeaza cu sonor ! Cred ca , acum depinde si de ce serie de Olympus ai !
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6481
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Salut ! Camera potrivita ?   Dum 23 Ian 2011, 21:27

Cine zice ca trebuie sa filmezi neaparat afara??? Laughing
Intreaba-ne si daca mancarea care o face mama ta pt cina e buna.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 899
Varsta : 40
Reputatie : 3642
Data de inscriere : 10/10/2009

MesajSubiect: Re: Salut ! Camera potrivita ?   Dum 23 Ian 2011, 22:49

Eu detin urmatoarele modele de aparat foto:
- Canon EOS-350D + Canon 18-55mm+Grip battery ( ma ajuta caci nu schimb des bateriile) fabricatie 2006 perfect functionabil in conditii extreme (testat recent)
- Nikon EM + Nikon 50mm 1:1.8 fabricat in 1978, telemetru, pe film 35mm, perfect functionabil
- Sony DSC-H9, perfect functionabil chiar daca de Zilele Feroviare a cazut pe beton, avand display-ul rabatat, si cazand pe acesta...nu s-a simtit nimic decat o mica crapatura la carcasa

Dupa cum se observa eu sunt un tip care respecta ORICE brand din domeniul fotografic. Mor cand vad cate-un babuin care isi atarna un aparat foto de gat numai pentru ca este ,,scrijelit" intre patina blitzului si obiectiv...Canon, Nikon sau Olympus, etc. sau pe cureaua aferenta. Decat sa atarni un aparat foto performant din orgoliu pentru MODEL si nu PERFORMANTE mai bine il bagi in portbagajul masinii iar masina....scoate-o pe liber si da-i drumul in Dunare...altminteri te jignesti pe tine tinand in mana un OZN.

Ultima editare efectuata de catre Onofrei Sergiu Gabriel'76 in Dum 23 Ian 2011, 23:11, editata de 1 ori
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 899
Varsta : 40
Reputatie : 3642
Data de inscriere : 10/10/2009

MesajSubiect: Re: Salut ! Camera potrivita ?   Dum 23 Ian 2011, 23:06

ValyCfr a scris:
La gramatica folosita din care nici Mafalda - presupunand ca ar exista- nu pricepe o iota, nu cred ca ti s-ar potrivi un nume/brand cunoscut si respectabil gen Olympus, Canon,Nikon, etc.....Poate doar ...Domotec, Hyghyotech, Olympia, Soni ( cu ,,i" nu cu ,,y"), Babaya, Huang-Huang si altele.
Revenind la ale noastre. Nu dau sfaturi dar o parere. Incearca modele de la Sony dsc. Ca exemplu,...Sony dsc-H9 sau H-10 care filmeaza excelent. La filmari stau foarte bine Canon ( modele power-point de genul ,,Powershot" din gama ,,S" sau ,,SX"), la fel de bine stau camere de genul Panasonic, Samsung. Ca parere, daca vrei sa filmezi ceva frumos, i-ati o camera video ieftina dar serioasa...cum ar fi Samsung SMX-F40 la 620 RON ca pret. Acum depinde ce doresti.Alegerea iti apartine.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9195
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11831
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Salut ! Camera potrivita ?   Dum 23 Ian 2011, 23:06

Eu zic ca o sa filmeze decent oricum in modul video nu prea poti face decat cateva setari de dimensiune..
Oricum uploadate sau prelicrate filmulete isi vor pierde destul de mult din claritate si calitate!!
Sus In jos
cont inactiv

MesajSubiect: Re: Salut ! Camera potrivita ?   Lun 24 Ian 2011, 02:53

Recomandarea mea e urmatoarea... filmari la 13 ani nu prea vad sa le poti face decat asa, o apa de ploaie....ca trebuie sa te pricepi un pic la arta asta fotografica....iti trebuie un aparat cu care sa incepi sa inveti, asta pe care il ai e destul de bun, eu la 13 ani nu stiam nici de telefon prea multe ca sa fiu sincer, ma bucur ca pe la noi prin tarisoara noastra mai evolueaza lucrurile. Daca vrei sa-ti cumperi altceva care sa-ti si filmeze, incearca sa vezi: panasonic f3ep,e frumusel, are destule, si te costa....cam 9 alocatii... filmeaza si HD dar calitatea la HD lasa de dorit, dar 640*480 e suficient.
Poze face suficient de bine, dar daca ai sa dai peste unii mecanici frustrati ai sa spui ca mai bine nu-ti luai camera.
Si sfatul meu e urmatorul, pt poze e bun un telefon SH, daca stii ca la tine in gara nu ai sanse sa te scape de el careva sau daca mergi insotit.....si eu am folosit pana de curand Sony Ericsson k810i si mai apoi k770i, e comparabila calitatea, 770-ul lasandu-l cu gura cascata pe 810i desi au acelasi tip de camera....din pacate nu filmeaza suficient de bine, ma refer la dimensiuni, si nici nu ai setari....
Acum spun doar atat, e bun ce ai , invata intai sa-l folosesti pe asta cum trebuie si mai apoi ai sa treci la altu' si daca ai posibilitatea, foloseste-l zilnic, in bucatarie la mama in cratita, pe balcon, in batatura la bunici, in parc cand esti cu tata , in masina, fa poze fiindca alea proaste se pot sterge, doar asa poti invata o arta.....iti creezi propria arta fotografica, fa poze cu el continuu, iti cumperi un incarcator ssi 4 baterii reincarcabile si asta e ai si baterii pt cate cadre vrei..... nu te zgarci doar sa-i faci teste din cand in cand;) nu in asta consta tot respectul pentru firma producatoare a acelui aparat, ca daca-i canon, sony sau olympus sau halabala-buma-pumma din Congo, toate au fost facute sa fac poze ca-i frig, cald, evenimentul anului sau moarte porcului Ghita a lui tata Maria de la 5 case distanta....nu fa doar teste ca din teste nu se nvata, nu fa un cadru cand poti face 5 din care poti alege acasa unul mai decent..... cheers
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2565
Localizare : Bükreº
Reputatie : 5062
Data de inscriere : 15/08/2010

MesajSubiect: Re: Salut ! Camera potrivita ?   Lun 24 Ian 2011, 10:05

edward_w92 a scris:
Recomandarea mea e urmatoarea... filmari la 13 ani nu prea vad sa le poti face decat asa, o apa de ploaie....ca trebuie sa te pricepi un pic la arta asta fotografica....iti trebuie un aparat cu care sa incepi sa inveti, asta pe care il ai e destul de bun, eu la 13 ani nu stiam nici de telefon prea multe ca sa fiu sincer, ma bucur ca pe la noi prin tarisoara noastra mai evolueaza lucrurile. Daca vrei sa-ti cumperi altceva care sa-ti si filmeze, incearca sa vezi: panasonic f3ep,e frumusel, are destule, si te costa....cam 9 alocatii... filmeaza si HD dar calitatea la HD lasa de dorit, dar 640*480 e suficient.
Poze face suficient de bine, dar daca ai sa dai peste unii mecanici frustrati ai sa spui ca mai bine nu-ti luai camera.
Si sfatul meu e urmatorul, pt poze e bun un telefon SH, daca stii ca la tine in gara nu ai sanse sa te scape de el careva sau daca mergi insotit.....si eu am folosit pana de curand Sony Ericsson k810i si mai apoi k770i, e comparabila calitatea, 770-ul lasandu-l cu gura cascata pe 810i desi au acelasi tip de camera....din pacate nu filmeaza suficient de bine, ma refer la dimensiuni, si nici nu ai setari....
Acum spun doar atat, e bun ce ai , invata intai sa-l folosesti pe asta cum trebuie si mai apoi ai sa treci la altu' si daca ai posibilitatea, foloseste-l zilnic, in bucatarie la mama in cratita, pe balcon, in batatura la bunici, in parc cand esti cu tata , in masina, fa poze fiindca alea proaste se pot sterge, doar asa poti invata o arta.....iti creezi propria arta fotografica, fa poze cu el continuu, iti cumperi un incarcator ssi 4 baterii reincarcabile si asta e ai si baterii pt cate cadre vrei..... nu te zgarci doar sa-i faci teste din cand in cand;) nu in asta consta tot respectul pentru firma producatoare a acelui aparat, ca daca-i canon, sony sau olympus sau halabala-buma-pumma din Congo, toate au fost facute sa fac poze ca-i frig, cald, evenimentul anului sau moarte porcului Ghita a lui tata Maria de la 5 case distanta....nu fa doar teste ca din teste nu se nvata, nu fa un cadru cand poti face 5 din care poti alege acasa unul mai decent..... cheers
Uite filmari la 13 ani cu un Nikon COOLPIX S210 si un Pannasonic DMC-F3
nikon :
pannasonic :
Uite ,acum de exemplu , Pannasonicul filmeaza mai bine decat Nikon-ul , pt. ca este HD , dar se descaraca in programu Quick-Time ( ceea ce este o prostie ) si Nikon-ul filmeaza mai cunoscator decat Pannasonicul , dar filmeaza bine , si se descarca AVI ! Acum depinde si de ce aparat ai vrut sa iti iei sau ce noroc ai avut , daca nu te-ai uitat cu atentie pe cutie ! ( cum mi-am luat eu teapa cu pannasonicul ) !!!!
Sper ca ne-ai inteles , ValyCFR !!!l
Sus In jos
cont inactiv

MesajSubiect: Re: Salut ! Camera potrivita ?   Lun 24 Ian 2011, 16:50

Nu am spus ca toti de 13 ani nu se pricep in a filma sau fotografia.....am spus ca la inceput e ok sa inveti sa fotografiezi cu timpul si incet incet sa si filmezi, dupa ce stii sa-ti alegi cadru,distanta si ce mai ai nevoie, tre' sa ai si pe careva priceput care sa-ti explice, aia nu merge asa, vezi ca acolo ti se vede umbra, vezi sa nu apara in poza nu mai stiu ce si asa mai departe....nu pot sa-i cunosc pe toti de 13 ani sa stiu care stie si care nu, cui ii tremura mana si cui nu, cine are un indrumator si care nu.... de exemplu eu ma ocup de fotografie alaturi de un mare pasionat de aceasta arta, si care are zeci de ani in spate in arta fotografica si zeci de aparate foto...si pe cand era in Constanta si se ocupa cu fotografia, cu developatul si fotografiatul, era cam singurul care facea un anumit tip de comanda si care lucra cam orice i se cerea....acum cum are aparat digital si imprimanta si laptop il ajut eu cu pozele intrucat acesta nu are timp in a studia comenzile calculatorului si in plus e dificil cu engleza pentru dansul. Eu asa am furat din aceasta arta, cate un pic, ca nu ma laud eu cu nu stiu ce poze....tine de anumite circumstante...ca inca nu am filmat inca fiindca nu am avut la mana un aparat bun, asta e, nu am invatat dar voi invata....admit ca sunt tineri in varsta de 13-14 ani care au timp si poate au avut si cu ce sa filmeze si reusesc sa filmeze destul de bine.... eu l-am sfatuit pe valy sa invete sa fotografieze intai, fiindca la prima vedere e incepator;)
Salve! cheers
Sus In jos
ValyCfr

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Deva
Reputatie : 2151
Data de inscriere : 22/01/2011

MesajSubiect: Re: Salut ! Camera potrivita ?   Lun 24 Ian 2011, 19:07

Bun sa incep cu inceputul ...
1) Aparatul filmeaza 640*480 rezolutia fiind maxima la filmare ...
2) Ma cam dezavantajeaza acumulatorul findca aparatul nu are baterii ...
PS : Aparatul este primit ! Daca era sami cumpar imi cumparam o camera sony direct ...
Am niste filmari facute cu aparatul azi in curte am sa incerc sa editez filmuletele cu 2 programe si sal pun odata simplu pe youtube sa vad cum se vede mai bine ...

Multumesc pentru raspunsuri si Multa Sanatate tuturor !
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Salut ! Camera potrivita ?   Astazi la 10:13

Sus In jos

Salut ! Camera potrivita ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Ce camera de filmat/pozat folositi
» Black Friday (momentul pentru o camera foto sau video)
» Cateva cuvinte despre Anthurium(Floarea-Flamingo)
» Stiati ca? Inedit in lume- forumul florilor
» FUCHSIA sau cercelusul forumul-florilor
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-