Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
Katalyn

Numarul mesajelor : 4747
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5646
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Vin 20 Noi 2015, 06:37

Cel de la Brasov a fost numarul 1 pe tara, acum l-au bagat si in alte gari.

Astia de la Digi si-au facut si radio o sa fie pe primul loc dupa ce au dat lovitura cu Digi24HD si DigiSport 1,2,3 si 4.

Apropo de anuntatul trenurilor la Targoviste sunt cateva zeci de trenuri pe zi dar nu se anunta nimic. Pana acum vro cativa ani se anuntau trenurile acum zici ca e halta oarecare.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12062
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14100
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Vin 20 Noi 2015, 10:41

andreidi a scris:
2) Cand se anunta in engleza trenurile internationale, nu se aude foarte clar ceea ce se spune. Ce-o fi insemnand "true/through train"?
Through train e tren în tranzit (de ex. Dacia ar fi through train în Ungaria), dar se folosește uneori și pentru trenurile internaționale care au formare/sosire în țara respectivă.

Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12062
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14100
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Vin 20 Noi 2015, 10:43

kerpeten ali a scris:
Pana acum vro cativa ani se anuntau trenurile acum zici ca e halta oarecare.
În august se anunțau de către IDM sau altcineva din biroul ăla.
Ca fapt divers, la Subcetate se anunțau trenurile la megafon de către IDM, inclusiv la ora 4 dimineața.

Katalyn

Numarul mesajelor : 4747
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5646
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Vin 20 Noi 2015, 10:51

Posibil sa anunte doar plecarile la R si IR spre Bucuresti, sosirile trenurilor cu destinatia finala Targoviste chiar nu are rost sa le anunte.

Eu am prins 2 trenuri seara : R 9107 Buc.Nord-Targoviste si R 15175 TFC Targoviste-Pietrosita.

Sus In jos
andreidi

Numarul mesajelor : 12
Reputatie : 532
Data de inscriere : 10/07/2015

MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Vin 20 Noi 2015, 13:51

Dr2005 a scris:
andreidi a scris:
2) Cand se anunta in engleza trenurile internationale, nu se aude foarte clar ceea ce se spune. Ce-o fi insemnand "true/through train"?
Through train e tren în tranzit (de ex. Dacia ar fi through train în Ungaria), dar se folosește uneori și pentru trenurile internaționale care au formare/sosire în țara respectivă.
M-am gandit eu ca asta ar putea fi, dar nu eram sigur. La Brasov tot asa se anunta? Sau "international train"? Ca nu prea am avut ocazia sa zabovesc mult in gara din Brasov, incat sa prind anunt de tren international.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2889
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sam 21 Noi 2015, 02:38

In TgMures era varianta simplificata a refrenului de la Iancule mare. De cand s-a inceput modernizarea n-am mai auzit nimic. Nici macar anuntarea trenurilor. Sper ca dupa ce termina lucrarile sa puna melodia din nou
Sus In jos
andreidi

Numarul mesajelor : 12
Reputatie : 532
Data de inscriere : 10/07/2015

MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sam 21 Noi 2015, 22:41

E una si-aceeasi cu cea din Cluj. De fapt, melodia se numeste "Marsul lui Iancu" sau "Marsul lui Avram Iancu", iar partea din anunt este cea din refren, corespunzatoare lui "Iancule mare". Avand in vedere ca n-am o inregistrare cu acest anunt, l-am compus in format MIDI dupa partitura originala: http://www.filehost.ro/3171863003/Marsul_lui_Avram_Iancu_dupa_partitura_mid/
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2889
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Dum 22 Noi 2015, 15:55

Mda, cam asta era, + inca un sunet sau doua ls sfarsit, iar ulrimul sunet era mai lung decat celelalte
Sus In jos
Catalin Marius T

Numarul mesajelor : 1
Reputatie : 5
Data de inscriere : 03/12/2016

MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sam 03 Dec 2016, 17:34

Ce frumos! 😱
Mulțumesc pentru detaliile si sunetele postate!
Mai puneți dacă aveți.
Chiar o sa ma duc special să înregistrez în gară!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Astazi la 16:29

Sus In jos

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Mersul Trenurilor 2014-2015 Softrans
» Mersul trenurilor 2009-2010 la Regional
» Mersul Trenurilor 2014/2015 (1)
» Modificari in Mersul Trenurilor 2009-2010
» Compunerea trenurilor Regio (2015)
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum