Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
luciangeo77

Numarul mesajelor : 51
Varsta : 39
Localizare : PLOIESTI
Reputatie : 2266
Data de inscriere : 22/11/2010

MesajSubiect: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Mar Noi 23, 2010 5:53 pm

SALUT!mi-a venit o idee trăznet azi-noapte mă gandeam la posibile trenuri internationale: Bucuresti-Lisabona sau Bucuresti-Madrid sau spre Amsterdam. Las o hartă aici.
numai bine
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 32
Localizare : Brasov
Reputatie : 2872
Data de inscriere : 25/02/2010

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Mar Noi 23, 2010 6:31 pm

Bucuresti-Paris a existat pana acum vreo 7-8 ani. Era (cred) cea mai lunga ruta din Bucuresti. Durata era cam de 40 de ore (2 nopti + ziua dintre ele). Pana la Venetia s-a circulat si in mersul trenurilor actual (aproximativ 30 de ore). O extrapolare spre Madrid si Lisabona cred ca ajunge undeva la peste 50-60 de ore, ceea ce chiar si pentru niste pasionati ca noi este cam mult (in acelasi tren). In contextul actual, cu explozia zborurilor low-cost (si, in consecinta, diminuarea preturilor la companiile traditionale), mi se pare oarecum greu de realizat. Pretul ar fi mult mai mare fata de transportul aerian, iar probabil singurii calatori ar fi cativa pasionati, ori CFR nu poate trai doar de pe urma pasionatilor... In plus, daca acest tip de tren ar fi sa circule zilnic, ar trebui minim 5-6 garnituri de vagoane, ceea ce iarasi este cam greu de realizat. Ar mai fi si alte aspecte tehnice (ca de exemplu ecartamentul diferit din Spania)

Altfel, calatoriile desenate de tine se pot efectua cu doar cateva schimbari de trenuri:

exemplu pentru Bucuresti-Madrid: Bucuresti-Viena 1 noapte, Viena-Zürich 1 zi, Zürich-Barcelona 1 noapte, Barcelona-Madrid parca 3 ore, iar daca vrei sa mergi mai departe pana la Lisabona, mai socoteste inca o noapte. Deja ajungem la 3 nopti si 2 zile, adica 60 de ore, dar macar te muti dintr-un tren in altul si testezi diferite tipuri de vagoane de dormit si restaurant. Pretul insa probabil sare de 300 de euro (chiar cu bilet inter-rail)
La Amsterdam si Paris ar fi si mai usor de ajuns, cu doar 2 schimbari (la Viena sau Budapesta si München), si preturi intre 100 si 200 de euro.

Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12501
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15669
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Mar Noi 23, 2010 6:36 pm

Vise taica vise , desi daca suntem in UE ar fi normal sa existe aceste legaturi la preturi promotionale sau pentru cei ce folosesc INTERRAIL ar fi extraordinare . Chiar daca ar fi solicitare sau nu , sau chiar daca sunt doar 2 calatori pe zi de la Buc la Lisabona de exemplu , eu sunt pentru infiintarea acestor legaturi numai ca nu depinde de noi . Iar ca si compunere a acestor trenuri ar fi bine sa existe atat vagon clasa 2 cat si cuseta si dormitor , nu numai dormitoare ca nu tot omul are bani pentru vag. de dormit , cum se suporta calatoria in autocar pana in Spania 3 zile asa se poate calatorii si la clasa 2 ba mai mult trenul nu se compara cu autocarul te poti misca si plimba pe culoar nu ca in autocar sa intepenesti pe scaunul ala . Smile

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9219
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11858
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Mar Noi 23, 2010 6:49 pm

Si eu sunt de parere ca la ce oferte au companiile low cost si autocare e greu de facut concurenta..din cate stiu un Deva Vienna era 3.8 mil care mie mi se pare cam exagerat si daca nu ma inel 7 mil pana la Munchen macar de ar fi ICE sau RaiJet si ai face Buc-Arad in 4 ore si 8 ore pana la Viena..Vagonul de dormit pentru Venetia ajunge intarziat chiar si cu 4 ore la Viena si cam pierzi si legaturile ..CFR are nevoie de un marketing mai agresiv ,promovare mai buna preturi la nivel cu conurenta
Sus In jos
luciangeo77

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Mar Noi 23, 2010 7:09 pm

Mulțumesc de răspunsuri,chiar nu mă așteptam sa primesc un asemenea feed back.Europa stă slab la capitolul trenurilor de ,,very long journey,, față de ASIA sau America de Nord, probabil că sunt multe state de tranzitat,ecartamenteSpania/franța dar eu sunt de acord cu trenurile de lung parcurs. Zilele trecute făcusem o trasă imaginară LISABONA-BORDEAUX-LYON-VIENA-BUDAPESTA-KIEV-MOSCOVA, in total 5300 km ,72 ore cu un tren expres normal și cât mai puține opriri. Intr-adevăr concurenta este acerbă intre avion și tren,autocarul nu-l pubn la socoteală ca nu prea are confort. Desi mi-as dori sa calatoresc cu rapid direct de la ploiesti vest la madrid. Oricum as circula mai comfortabil și mai odihnit, inplus noaptea poti dormi in tren daca iti iei la cuseta, si un pret acceptabil zic eu 200 euro.Și fără opriri la campina sau copșa mică.In altă ordine de idei -peisajele care sunt nemaipomenite in elvetia ,franța sau Austria, gări, bla bla bla. Dar noi stam cunoscator cu intarzierile si asta e o mare problemă.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Mar Noi 23, 2010 7:18 pm

luciangeo77 a scris:
Mulțumesc de răspunsuri,chiar nu mă așteptam sa primesc un asemenea feed back.Europa stă slab la capitolul trenurilor de ,,very long journey,, față de ASIA sau America de Nord, probabil că sunt multe state de tranzitat,ecartamenteSpania/franța dar eu sunt de acord cu trenurile de lung parcurs. Zilele trecute făcusem o trasă imaginară LISABONA-BORDEAUX-LYON-VIENA-BUDAPESTA-KIEV-MOSCOVA, in total 5300 km ,72 ore cu un tren expres normal și cât mai puține opriri. Intr-adevăr concurenta este acerbă intre avion și tren,autocarul nu-l pubn la socoteală ca nu prea are confort. Desi mi-as dori sa calatoresc cu rapid direct de la ploiesti vest la madrid. Oricum as circula mai comfortabil și mai odihnit, inplus noaptea poti dormi in tren daca iti iei la cuseta, si un pret acceptabil zic eu 200 euro.Și fără opriri la campina sau copșa mică.In altă ordine de idei -peisajele care sunt nemaipomenite in elvetia ,franța sau Austria, gări, bla bla bla. Dar noi stam cunoscator cu intarzierile si asta e o mare problemă.

Cu avionul faci 3 ore pana la Madrid cu 115 euro+20 bagajele si ajungi mai odihnit..eu zic sa mai stea BOC vreo zece ani premier si ne face linie TGV pana la Constanta Twisted Evil sau ne rugam sa mai erupa un vulcan Smile
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12501
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15669
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Mar Noi 23, 2010 9:24 pm

adrian78hd a scris:
luciangeo77 a scris:

Cu avionul faci 3 ore pana la Madrid cu 115 euro+20 bagajele si ajungi mai odihnit..eu zic sa mai stea BOC vreo zece ani premier si ne face linie TGV pana la Constanta Twisted Evil sau ne rugam sa mai erupa un vulcan Smile

Poate sa fie si 80 de euro avionu ca tot nu il aleg , mai bine cu trenu Very Happy

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
luciangeo77

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Mar Noi 23, 2010 10:25 pm

Și eu la fel.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Mier Noi 24, 2010 2:06 pm

luciangeo77 a scris:

RZD ofera vagoane directe din Moscova pina la Paris, Basel, Nisa etc.
rzd.ru
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 2219
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 5193
Data de inscriere : 07/02/2009

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Mier Noi 24, 2010 4:29 pm

dan tm a scris:
RZD ofera vagoane directe din Moscova pina la Paris, Basel, Nisa etc.
rzd.ru

Si Amsterdam / Bruxelles. La fel si BC (Belarus)...dar fara Paris si Nisa.

Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2361
Varsta : 34
Localizare : Husi
Reputatie : 4713
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Propuneri de noi rute internationale de calatori   Joi Dec 02, 2010 3:20 pm

Un vagon de dormit direct Bucuresti-Madrid, care sa circule pe ruta: Bucuresti-Craiova-Belgrad-Zagreb-Ljubljana-Milano-Marsilia-Barcelona-Madrid, ruta cea mai scurta. Sa fie introdus intai numai vara (cand se intorc romanii de la munca din Spania), sa aiba atasat eventual si un vagon de transport automobile insotite (multi prefera sa vina cu automobilul din Spania, pentru a se deplasa mai usor in Romania), iar pretul sa fie cca 50-60% din pretul unui zbor low-cost.
E adevarat ca ar fi necesare doua vagoane (unul de dormit si unul de transport automobile insotite) la care sa fie posibila schimbarea boghiurilor.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Joi Dec 02, 2010 3:51 pm

ldh80 a scris:
Un vagon de dormit direct Bucuresti-Madrid, care sa circule pe ruta: Bucuresti-Craiova-Belgrad-Zagreb-Ljubljana-Milano-Marsilia-Barcelona-Madrid, ruta cea mai scurta. Sa fie introdus intai numai vara (cand se intorc romanii de la munca din Spania), sa aiba atasat eventual si un vagon de transport automobile insotite (multi prefera sa vina cu automobilul din Spania, pentru a se deplasa mai usor in Romania), iar pretul sa fie cca 50-60% din pretul unui zbor low-cost.
E adevarat ca ar fi necesare doua vagoane (unul de dormit si unul de transport automobile insotite) la care sa fie posibila schimbarea boghiurilor.

Nu ai cum sa concurezi cu linile low cost la bilet intreg ce sa mai zic de 50%
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 32
Localizare : Brasov
Reputatie : 2872
Data de inscriere : 25/02/2010

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Joi Dec 02, 2010 3:59 pm

Spaniolii au vagoane de tip Talgo (care circula de exemplu intre Paris si Madrid), la care ecartamentul se schimba automat la trecerea de pe sistemul feroviar spaniol pe cel francez si invers.

Imi pare rau sa te dezamagesc (desi si mie mi-ar placea o asemenea calatorie), dar buba mare este cu pretul: un zbor low cost, chiar si in august, chiar si luat cu cateva saptamani inainte de plecare este sub 100 de euro. Dupa calculul tau asta inseamna ca biletul de tren ar trebui sa coste 50-60 de euro. Banii astia nu prea ar ajunge nici macar pentru suplimentul de pat... Si ar fi necesare nu 2 vagoane, ci probabil 8 sau 10, pentru ca daca trenul ar fi sa circule zilnic ar trebui minim 4 sau 5 garnituri
Sus In jos
luciangeo77

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Joi Dec 02, 2010 5:51 pm

ldh80 îmi place cum gândești in privința rutei,însă 2 vagoane ar fi insuficiente mai ales că sunt zeci de stații pe parcurs și ar putea fi folosit și de alte naționalități, nu doar de români.Faptul că rețeaua feroviară europeană este formată din foarte multe rețele naționale este mai greu să faci un tren care să traverseze 6 sau 7 țări, deși distanța de cca 3300 km nu ar fi una așa uriașă(imaginează-ti un tren pe relația Curtici-Istanbul-Karachi-Delhi). Idea ar fi salutată de mulți căpșunari stabiliți acolo, maneliști, țigani, șmanglitori de portofele și români care spală veceurile la spanioli.Ăștia aduc banii în România dragii mei, aici nu mai e de stat, nu vedeți că ăștia ne jupoaie de tot.
Sus In jos
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 413
Varsta : 31
Localizare : Oradea
Reputatie : 3311
Data de inscriere : 21/05/2009

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Joi Dec 02, 2010 6:10 pm

Pentru comparatie, sa luam Bucuresti- Madrid...
- cu o companie low- cost, un zbor pe aceasta distanta luat cu cca 2 luni inainte costa 208 Ron (50,82 Euro) dus- intors
- cu trenul, in varianta Interrail, cel mai ieftin pass, cel de 5 zile costa, pentru un adult, 249 Euro...(presupunand ca in cele 5 zile te si intorci de la Madrid, desi mi-e greu sa cred)

Si asta doar ca pret, de durata nici nu mai are rost sa discutam...
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI   Astazi la 6:16 pm

Sus In jos

PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI
» Stiri internationale
» Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia
» Locomotive electrice transferate de la BC la Medgidia
» Galerie foto personala Horea
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum