Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

312 : Oradea - Cheresig

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39  Urmatorul
AutorMesaj
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 570
Varsta : 30
Localizare : Oradea
Reputatie : 2121
Data de inscriere : 14/10/2012

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Mar 26 Ian 2016, 12:33

Odata refacuta aceasta legatura, cu siguranta s-ar relua circulatia trenurilor si pe partea maghiara.
Sus In jos
Luca tgv

Numarul mesajelor : 234
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1154
Data de inscriere : 06/06/2014

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 11 Feb 2016, 09:53

Cam neserioși devin cei de la Interregional sau ViaTerraSpedition. Nu cred ca se mai reia circulația aici deși era bine sa lase măcar o pereche care sa servească elevilor care sa ajungă în Oradea la 7:20 și sa plece spre Cheresig la 15 . Asa se ținea linia funcțională. Ca sa nu stea automotorul blocat în Cheresig se mai puteau pune doua curse.Una care sa ajungă în Cheresig la 6:20 și cealaltă sa plece din Cheresig la 16. Aceste doua perechi puteau circula măcar de Luni pana Vineri.  Au reparat o linie întreaga pentru a se ajunge la același stadiu. Cu subvenția poate circula a doua pereche și goala ca nu ies în pierdere, iar de la perechea cu elevii sigur scot niște abonamente. Nu e posibil sa strici asa de ușor tot ce ai făcut cu mana ta la linia altuia, nu te gândești ca ieși oricum în pierdere doar pentru ca ai reparat linia?
Sus In jos
Luca tgv

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 11 Feb 2016, 10:01

Dr2005 a scris:
Momentan, cota minimă pe care un tren trebuie să o scoată din încasări este de 20% din cheltuieli, dacă nu o scoate este penalizat la compensație. Dacă acest procent va scădea la 10%, e posibil să vedem extinderi ale operatorilor. Dacă nu...

Întrebarea e: s-a pus aceasta problema? Sau nici măcar nu știu de chestia asta cei de la birou care stau și dorm și aproba legi doar asa ca sa fie... Nu se gândesc ca trenul este un mijloc de transport social și ca aceasta lege este aberanta pentru trenurile regio de pe secțiile neinteroperabile. Asta este marea problema, toată românia este plina de stele de exemple. Se întâmplă o grămadă de lucruri groaznice în mai toate domeniile și apoi ne uitam la televizor și ne trezim ca primarul, prefectul, premierul etc. etc. Habar nu aveau de acel lucru. De ce sa mergem în teren, sa ne uitam peste cifre, sa adoptam legi în favoarea tarii, pai nu-i mai bine sa ne uitam la televizor?
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3673
Reputatie : 4664
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 11 Feb 2016, 10:07

Nu au sanse la viteza mica de pe linie?
Cind am fost la ultimul tren de ora 16.00 ne-am intilnit cu 5 autobuze care ne-au depasit.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12073
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14112
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 11 Feb 2016, 10:20

Luca tgv a scris:
Dr2005 a scris:
Momentan, cota minimă pe care un tren trebuie să o scoată din încasări este de 20% din cheltuieli, dacă nu o scoate este penalizat la compensație. Dacă acest procent va scădea la 10%, e posibil să vedem extinderi ale operatorilor. Dacă nu...

Întrebarea e: s-a pus aceasta problema? Sau nici măcar nu știu de chestia asta cei de la birou care stau și dorm și aproba legi doar asa ca sa fie... Nu se gândesc ca trenul este un mijloc de transport social și ca aceasta lege este aberanta pentru trenurile regio de pe secțiile neinteroperabile. Asta este marea problema, toată românia este plina de stele de exemple. Se întâmplă o grămadă de lucruri groaznice în mai toate domeniile  și apoi ne uitam la televizor și ne trezim ca primarul, prefectul, premierul etc. etc. Habar nu aveau de acel lucru. De ce sa mergem în teren, sa ne uitam peste cifre, sa adoptam legi în favoarea tarii, pai nu-i mai bine sa ne uitam la televizor?

S-a pus problema, însă măsurile cu încasările au fost luate în urma unui control al Curții de Conturi. Îți dai seama că nimeni nu vrea să ajungă în beciul domnesc, că intră în sfera penalului să nu aplici deciziile Curții de Conturi. Știu că cei de la Curtea de Conturi habar n'au de transport feroviar, dar oricât încerci să le explici, oricâte adrese le faci și la oricâte ședințe mergi... decizia tot în mâinile lor este. Sperăm ca pentru 2016 să fie coborât procentul de la 20 la 15% - să vedem dacă MFP aprobă.

În plus, partea financiară vine doar de la Ministerul Finanțelor Publice (MFP), iar Teodorovici cât a fost ministru nu prea a avut la inimă transporturile (de orice tip), probabil l-o fi supărat cineva cât a lucrat în MT ca referent (deci funcționar fără studii superioare) acum vreo 15 ani. Lui i se datorează și faptul că nu sunt aprobate nici acum Contractele de Servicii Publice pe 2015 și că la cele pe 2016 abia în decembrie s-a putut începe lucrul (deci după schimbarea guvernului Ponta).

Vestea bună e că numărul de călători a crescut ușor chiar și după sistarea circulației pe unele secții, parcursul călătorilor a crescut și el, iar pentru 2016 se estimează creșterea parcursului călătorilor cu circula 1 miliard de călători-km. Asta în condițiile unui număr de trenuri bătut în cuie (cel actual).

La Cheresig umblă vorba că va ajunge OTL-ul în curând... ceea ce chiar ar face inutil trenul. Dar sunt alte secții la care s-ar putea scoate acel 10% cu ceva efort, de ex. Satu Mare - Bixad.

vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 11 Feb 2016, 13:57

Dr2005 a scris:
La Cheresig umblă vorba că va ajunge OTL-ul în curând... ceea ce chiar ar face inutil trenul.

OTL va ajunge numai pana la Palota. De la Palota incolo raman Tarian (cu linia foarte departe de sat si fara oprire in dreptul acelui sat), Girisu de Cris, Toboliu si Cheresig. In directia Cheresig, zona metropolitana se intinde pana la Palota, iar OTL intentioneaza sa acopere zona metropolitana si nimic mai mult. De restul se ocupa privatii.
Sus In jos
cristi ar

Numarul mesajelor : 467
Varsta : 38
Localizare : Arad
Reputatie : 3249
Data de inscriere : 28/05/2009

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Vin 12 Feb 2016, 01:07

Cand se vor relua licitatiile pentru sectiile neinteroperabile?
Sus In jos
Luca tgv

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Sam 13 Feb 2016, 10:36

Secția aceasta deja este închiriată de ViaTerraSpedition, dacă te refereai la secția aceasta...
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 26 Mai 2016, 23:09

Cateva fotografii de azi, 26 mai 2016, de pe sectia Oradea Vest - Cheresig. Trecerea la nivel la iesirea din Oradea Vest spre Cheresig.

Vedere spre Oradea Vest.

Vedere spre Santandrei.

Semnalul de intrare in Oradea Vest. Semnalul indica rosu, dar in fotografie nu se observa acest lucru.

Peronul din Santandrei si trecerea la nivel unde nu mai exista crucea sfantului Andrei.

Palota, trecere la nivel, din nou fara crucea sfantului Andrei.

Doua vederi spre Oradea.

Vedere spre Girisu de Cris.

Girisu de Cris.

Vedere spre Oradea.

Vedere spre Toboliu.

Intre Girisu de Cris si Toboliu si o trecere la nivel unde drumul de piatra a acoperit linia.

Toboliu, vedere spre Oradea.

Si spre Cheresig.

Cheresig.

In incheiere mai mentionez ca doar haltele Santandrei si Palota au tabla cu numele statiei, restul statiilor nu mai au aceasta tabla. Si la nici o trecere la nivel pe tot traseul liniei nu mai exista indicatoare de trecere la nivel cu linia ferata.
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2422
Varsta : 21
Reputatie : 3320
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Vin 27 Mai 2016, 00:25

Cred că mai punem noi o cruce peste această secție. Păcat.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12073
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14112
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Vin 27 Mai 2016, 13:52

Teoretic, din 1.06.2016 ar trebui să revină InterRegional Călători cu două perechi de trenuri pe zi. Dar asta e teoretic...

Pe Oradea - Valea lui Mihai s-a intrat din 9.05.2016 în loc de 1.04.2016 cum era prevăzut. Poate mai e speranță și pentru Cheresig.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3673
Reputatie : 4664
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Vin 27 Mai 2016, 14:07

Din cauza vitezei mici si probabil a altor cauze linia nu are sanse in fata autobuzelor.
Viteza mai mare, curse mai multe, intra in sat, ore mai bune.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Sam 28 Mai 2016, 11:17

Știam și eu de câteva săptămâni că pe data de 1 iunie se va relua circulația pe această secție. Totuși, n-am lăsat nici un mesaj aici pe forum referitor la acest lucru, pentru că nu eram sigur de această informație și n-am vrut să fiu acuzat de faptul că postez informații preluate din zvonuri. Având în vedere starea actuală a liniei cât și insuccesul pe care l-au avut pe această secție, îmi venea greu să cred informația că se va relua circulația pe aici. În orice caz, pozele postate de mine la acest topic în mesajul anterior, spun prea puțin față de cum arată în prezent linia în multe zone. Practic acesta a și fost scopul deplasării până la Cheresig, pentru a vedea dacă linia se prezintă într-o stare care să-i permită reluarea circulației peste câteva zile. Și nu e deloc așa. În multe locuri vegetația acoperă linia mult mai mult decât se vede în fotografii, doar că n-am fotografiat acum fiecare tufă în parte. Cert este că e o diferența bunicică între ceea ce se vede în poze și ceea ce este în realitate. Pe lângă asta, la multe treceri la nivel cu ulițele neasfaltate de prin sate, linia a fost din nou acoperită de pietriș ori pământ. Mai trebuie luat în calcul și faptul că necirculându-se de mai bine de un an de zile, linia ar avea nevoie și de o revizie mai amănunțită. Puse toate aceste lucruri cap la cap, realizezi că există totuși un anume volum de lucru pentru ca linia să poată fi redată circulației. Ori eu nu cred că în aceste câteva zile câte au mai rămas până la 1 iunie, ei vor apuca să defrișeze aproximativ 20 de km de cale ferată câți sunt de la Oradea Vest la Cheresig, să rezolve problemele de la trecerile la nivel de prin sate unde linia a fost acoperită de pământ, să-i facă revizie, să pună înapoi tăblile cu numele stațiilor în haltele unde acestea lipesc și apoi să monteze pe tot traseul liniei indicatoarele de trecere la nivel cu linia ferată, care lipsesc de peste tot. Cel mai probabil reluarea circulației va fi amânată așa cum a fost și cea de pe Valea lui Mihai. Și nu știu dacă nu cumva ar mai fi și problema materialului rulant. Au atâtea automotoare încât să acopere și această rută? Poate e nevoie mai întâi de punerea în circulație a Duewagurilor de la Șimleul Silvaniei.
Sus In jos
pisti91

Numarul mesajelor : 332
Varsta : 25
Reputatie : 3422
Data de inscriere : 17/08/2008

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Sam 28 Mai 2016, 15:16

Sincer nu stiu cate trenuri s-au gandit sa puna in circulatie, dar, intre 9:43 si 14:53, timp cat sta motorul de Mihai in gara Oradea, are putea merge de doua orri pana la Cheresig, dar nu cred ca ar avea calatori.
Sus In jos
http://www.vehicule.uv.ro
marius664

Numarul mesajelor : 982
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 2049
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Sam 28 Mai 2016, 23:31

pisti91 a scris:
Sincer nu stiu cate trenuri s-au gandit sa puna in circulatie, dar, intre 9:43 si 14:53, timp cat sta motorul de Mihai in gara Oradea, are putea merge de doua orri pana la Cheresig, dar nu cred ca ar avea calatori.
In acest interval clar nu...Poate ar atrage elevi si cei care fac naveta-daca mai exista- prin abonamnte, dar trebuie sa-si coreleze mersul cu programul acestora,,,
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Astazi la 11:45

Sus In jos

312 : Oradea - Cheresig

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» IR 1632: Oradea - Cluj Napoca - Bucuresti Nord - Constanta
» Filmare din tren in luna aprilie 2009 pe M300 intre Cluj Napoca si Oradea
» Sosiri/Plecari Oradea
» Filmulete din Oradea
» Excursie feroviara Cluj Napoca - Oradea (14.09.2012)
Pagina 37 din 39Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 300-