Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

312 : Oradea - Cheresig

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 39  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Mier 04 Apr 2012, 12:13

Cred ca trebuie sa fim realisti. Nu toate liniile care au fost in Imperiu vor fi refacute. Practic pe frontiera de vest ar trebui sa fie toate?

E vorba de considerente economice in primul rind dincolo de sentimentalisme.
A fost un tren Oradea Salonta Seghed si nu mai este . de ce?

Sus In jos
Re6/6

Numarul mesajelor : 425
Reputatie : 2551
Data de inscriere : 11/02/2011

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Mier 04 Apr 2012, 14:02

dan tm a scris:
Cred ca trebuie sa fim realisti. Nu toate liniile care au fost in Imperiu vor fi refacute. Practic pe frontiera de vest ar trebui sa fie toate?

E vorba de considerente economice in primul rind dincolo de sentimentalisme.
A fost un tren Oradea Salonta Seghed si nu mai este . de ce?

UE se bazeaza numai pe considerente economice.....un considerent este si o infrastructura bine pusa la punct.
Daca vrei sentimentalisme.....uita-te la greci
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Mier 04 Apr 2012, 14:08

Pai explica tu considerentul economic al liniei Oradea -Cheresig- Ungaria atita timp cit exista alta prin Episcopia Bihor si imediat alta la Salonta.
Ce linia e atit de buna in Ungaria? degreveaza traficul pe celelalte linii? exista marfa de transportat si nu mai sint suficiente celelalte linii?

Sau ce nu inteleg eu?
Sus In jos
Re6/6

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Mier 04 Apr 2012, 14:12

dan tm a scris:
Pai explica tu considerentul economic al liniei Oradea -Cheresig- Ungaria atita timp cit exista alta prin Episcopia Bihor si imediat alta la Salonta.
Ce linia e atit de buna in Ungaria? degreveaza traficul pe celelalte linii? exista marfa de transportat si nu mai sint suficiente celelalte linii?

Sau ce nu inteleg eu?

uite unul ff simplu......de la cheresig nu este legatura rutiera
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Mier 04 Apr 2012, 14:13

Unde spre Ungaria?
Sus In jos
Re6/6

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Mier 04 Apr 2012, 15:10

dan tm a scris:
Unde spre Ungaria?

....faci comert cu zarzavaturi?
mai citeste si tu ...un program de dezvoltare,...de evolutie amunca
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Mier 04 Apr 2012, 18:31

Pai programe de -astea sint cu duiumul, nu trebuie sa fi ironic.

Vorba e ce se face pentru concretizarea lor. Nu cred ca o sa vad vreodata o linie Timisoara -Seghed direct pe vechiul amplasament prin Cenad, decit eventual prin Kikinda.
La fel cred ca linia de Cheresig nu va fi niciodata refacuta pina in Ungaria.

Sus In jos
seby1998

Numarul mesajelor : 81
Varsta : 18
Localizare : Giurgiu
Reputatie : 2080
Data de inscriere : 01/07/2011

MesajSubiect: M313 Oradea Cheresig   Mier 04 Apr 2012, 19:15

Cand va incepe Via Terra Spedition operarea pe aceasta sectie?
Sus In jos
srazvi

Numarul mesajelor : 665
Varsta : 36
Localizare : Arad
Reputatie : 3439
Data de inscriere : 20/07/2009

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 05 Apr 2012, 00:21

Nu va mai certati ca si Pecica-Batania era vorba sa se refaca, apoi a ajuns la RT si gata a picat. Privatul nu-i curios de ce studii au facut altii, el vrea sa scoata bani din acea ruta :roll:
Sus In jos
roadster

Numarul mesajelor : 25
Reputatie : 2258
Data de inscriere : 25/10/2010

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 05 Apr 2012, 02:08

Nu e cazul sentimentalismelor. Nici OTL (operatorul de transport local din Oradea) nu poate fi acuzat de sentimentalism pentru faptul ca a deschis linia de autobuz Oradea-Biharkeresztes.

Adevarul este ca foarte multi romani s-au mutat dincolo de granita din simplul motiv al preturilor imobiliare scazute si a conditiilor de trai mai bune. Acestia insa continua sa activeze in Oradea alaturi de cetatenii maghiari, care vin la Oradea pentru diverse relatii economice care devin tot mai stranse, granita nemaifiind o piedica.

Refacerea liniilor Cheresig-HU si Episcopia-HU(Debrecen) ar duce clar la dezvoltarea unui puternic sistem de transport metropolitan ce ar deservi Zona Metropolitana Oradea si o raza de aprox. 50-60 km precum si legatura directa Oradea(~200.000 locuitori)-Debrecen(~200.000 locuitori) favorizand crearea unei forte economice puternice in aceasta zona.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1481
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4529
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 05 Apr 2012, 09:44

A facut cineva un studiu de fezabilitate cum trebuie pentru acesta linie? Cat ar fi de rentabila sau cate persoane ar lasa transportul rutier pt. a folosi trenul pe o linie, in stadiul de fata, virtuala? M-am uitat pe google maps si vad langa granita 2 localitati minuscule, nu stiu cati oameni vor fi amatori sa treaca in Romania. Banuiesc ca romanii care s-au mutat in Ungaria au facut lucrul asta pt. ce s-a expus in posturile anterioare, nu cred ca ar mai fi amatori sa vina la cumparaturi in Romania, preturile si nivelul de trai i-au indemnat sa emigreze.
Sus In jos
pety

Numarul mesajelor : 50
Varsta : 29
Localizare : Simleu Silvaniei,413
Reputatie : 1782
Data de inscriere : 09/03/2012

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 05 Apr 2012, 09:52

Eu,personal nu cred ca operatorul privat (Regional SRL) se va "complica" cu construirea liniei pana in Ungaria (sau demersurile pt acest proiect).
Pana nu vor primi o subventie de cateva sute sau mii de euro pe km, sigur nu vor fi interesati. La ei din pacate profitul e pe primul loc si nu deservirea
publicului calator. Totusi ma bucur ca aceasta linie va fi salvata de moarte,si abia astept sa se deschida circulatia pana la Cheresig

Sus In jos
Re6/6

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 05 Apr 2012, 12:59

kristi kkk a scris:
A facut cineva un studiu de fezabilitate cum trebuie pentru acesta linie? Cat ar fi de rentabila sau cate persoane ar lasa transportul rutier pt. a folosi trenul pe o linie, in stadiul de fata, virtuala? M-am uitat pe google maps si vad langa granita 2 localitati minuscule, nu stiu cati oameni vor fi amatori sa treaca in Romania. Banuiesc ca romanii care s-au mutat in Ungaria au facut lucrul asta pt. ce s-a expus in posturile anterioare, nu cred ca ar mai fi amatori sa vina la cumparaturi in Romania, preturile si nivelul de trai i-au indemnat sa emigreze.

ideea este de a pune la dispozitie si alta alternativa de transport ...poate mai ecologica(in cazul asta feroviar), efectele economice se vor vedea ulterior,.Oricum nu trebuie sa ne asteptam la rezultate spectaculoase in privinta rentabilitatii.

Personal nu o vad realizabila in viitorul apropiat , dar e bine ca se avanseaza ideile de redeschidere de linii, oriunde ar fi acestea.

Transportul de calatori este subventionat peste tot in UE.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12038
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14074
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 05 Apr 2012, 13:45

Re6/6 a scris:
Transportul de calatori este subventionat peste tot in UE.
Din păcate doar cel intern. De aia un bilet transfrontalier costă 14 RON pentru 10 km.
Apropo de Oradea, cu 5 RON se poate ajunge la Biharkerstes (sper că am scris bine) cu autobuzul OTL-ului.

srazvi

Numarul mesajelor : 665
Varsta : 36
Localizare : Arad
Reputatie : 3439
Data de inscriere : 20/07/2009

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Joi 05 Apr 2012, 19:15

seby1998 a scris:
Cand va incepe Via Terra Spedition operarea pe aceasta sectie?
Au preconizat ca in iunie vor circula primele trenuri, pana atunci e mult de lucru la linie(si spera sa le aprobe pachetul minim, altfel nu primesc subventii/km/tren)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 312 : Oradea - Cheresig    Astazi la 10:32

Sus In jos

312 : Oradea - Cheresig

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» IR 1632: Oradea - Cluj Napoca - Bucuresti Nord - Constanta
» Filmare din tren in luna aprilie 2009 pe M300 intre Cluj Napoca si Oradea
» Sosiri/Plecari Oradea
» Filmulete din Oradea
» Excursie feroviara Cluj Napoca - Oradea (14.09.2012)
Pagina 3 din 39Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 39  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 300-