Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

925 : Oravita - Anina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 19 ... 37  Urmatorul
AutorMesaj
diciluma

Numarul mesajelor : 11
Reputatie : 2348
Data de inscriere : 17/07/2010

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Mar 20 Iul 2010, 09:12

....parca esti in vestul salbatic....[img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img]
Sus In jos
diciluma

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Mar 20 Iul 2010, 09:20

...multa piatra...[img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img]
Sus In jos
diciluma

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Mar 20 Iul 2010, 09:35

se trece din nou prin ciudanovita , apoi lisava....[img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img]
Sus In jos
diciluma

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Mar 20 Iul 2010, 09:39

Si ultimile poze cu iesirea din gara.Din pacate nu mai am poze cu gara oravita.E o gara interesanta.[img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img]
Sus In jos
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 994
Varsta : 28
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 4025
Data de inscriere : 12/02/2009

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Dum 29 Aug 2010, 20:17

Superbe fotografiile, diciluma! Mulțumesc pentru că le-ai împărtășit cu noi.

Iată un reportaj de amploare de pe descopera.ro despre această superbă linie ferată.

Calatorie in timp prin Semmeringul romanesc

S-a intamplat demult, mai precis in anul 1861, atunci cand statul austriac, stat ce administra pe atunci tinuturile Severinului, a decis sa finanteze construirea primei cai ferate montane de pe teritoriul valah. Doi ani mai tarziu, in anul 1863, linia ferata Oravita – Anina, era data in functiune pentru traficul de marfa, urmand ca in 1869, linia sa fie deschisa si pentru traficul de calatori. Atat de frumos era tinutul strabatut de calea ferata incat austriecii l-au numit „Elvetia banateana” sau „Semmeringul banatean”, aluzie la celebra cale ferata cu acelasi nume din Austria.

http://travel.descopera.ro/6983849-Calatorie-in-timp-prin-Semmeringul-romanesc
Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
ionut_te

Numarul mesajelor : 60
Varsta : 35
Localizare : Slatina
Reputatie : 2940
Data de inscriere : 26/01/2009

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Lun 30 Aug 2010, 20:56

Imi pare rau ca trebuie sa vin cu vesti proaste... Daca se repecta planul de rentabilizare a caii ferate, aceasta va fi una din liniile inchise. As atasa o parte din .pdf-ul ministerului transporturilor dar nu prea am cum... Mie unul mi se rupe inima... Tot ce e frumos in tara asta, tot ce reuseste sa ne mai umple inima cu bucurie va fi sters cu buretul (nu este singura care va fi inchisa)...
Imi cer scuze ca am postat de doua ori acelasi lucru (am postat si la "reportaje")... dar sunt furios...
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3267
Varsta : 27
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6387
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Lun 30 Aug 2010, 21:52

ionut_te a scris:
Imi pare rau ca trebuie sa vin cu vesti proaste... Daca se repecta planul de rentabilizare a caii ferate, aceasta va fi una din liniile inchise. As atasa o parte din .pdf-ul ministerului transporturilor dar nu prea am cum... Mie unul mi se rupe inima... Tot ce e frumos in tara asta, tot ce reuseste sa ne mai umple inima cu bucurie va fi sters cu buretul (nu este singura care va fi inchisa)...
Imi cer scuze ca am postat de doua ori acelasi lucru (am postat si la "reportaje")... dar sunt furios...

http://www.forumtrenuri.com/informatii-generale-f15/strategia-de-restructurare-a-domeniului-feroviar-august-2010-t1021.htm
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
raoul

Numarul mesajelor : 96
Reputatie : 2410
Data de inscriere : 10/08/2010

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Lun 30 Aug 2010, 22:08

Cristi m-ai dsitrus cu linku asta,deci asta inseamna ca daca nu se inchiriaza Oravita-Anina se inchide de tot ('Sad Totusi din cate am inteles aceasta linie are unele particularitati si de aceea se utilizeaza numai un anumit tip de vagoane,si de aici incep sa am indoieli ca va inchiria cineva sectia.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3267
Varsta : 27
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6387
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Lun 30 Aug 2010, 22:59

Sper ca nu va ramane asa, Regionala Timisoara s-a luptat sa nu se inchida cele 2 sectii Oravita - Anina si Oravita - Iam rezultatul a fost ca in 2007 au fost facute interoperabile.
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Costi

Numarul mesajelor : 9
Reputatie : 2284
Data de inscriere : 16/09/2010

MesajSubiect: Gara Anina, iulie 2008   Joi 16 Sept 2010, 04:38

Gara Anina

[img] Uploaded with ImageShack.us[/img]
Sus In jos
jionutz

Numarul mesajelor : 614
Varsta : 34
Localizare : Sat Calacea judetul Timis
Reputatie : 3086
Data de inscriere : 28/04/2010

MesajSubiect: 925 : Oravita - Anina   Joi 16 Sept 2010, 10:41

da se folosesc numa vagoane speciale si locomotive speciale
in primul rand avand curbe foarte stranse boghiurile vagoanelor sunt facute cu deschidere mai mare fata de cele normale
adica se rotesc mai mult pentru a putea lua curba
si din pacate in romania exista numa acele vagoane verzi pt aceasta linie
Sus In jos
Tomi13leu

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 28
Localizare : Oradea/Petrosani
Reputatie : 2611
Data de inscriere : 07/04/2010

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Vin 01 Oct 2010, 01:48

sper ca nu se inchide linia...oricum as vrea sa fac o plimbare pe acolo din nou pana nu ma trezesc ca nu mai am unde merge Evil or Very Mad
Sus In jos
Amiralul

Numarul mesajelor : 720
Reputatie : 3493
Data de inscriere : 12/06/2009

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Lun 18 Oct 2010, 10:22

Sus In jos
jionutz

Numarul mesajelor : 614
Varsta : 34
Localizare : Sat Calacea judetul Timis
Reputatie : 3086
Data de inscriere : 28/04/2010

MesajSubiect: Oravita - Anina   Mier 20 Oct 2010, 20:21

Săptămâna trecută, Jurnal de Caraș-Severin și www.caon.ro au publicat, în urma unor sesizări, faptul că s-ar face demersuri pentru tăierea căii ferate Anina-Oravița.

Cititorii noștri au reacționat minunat. Prin e-mailuri, telefoane și comentarii pe portal și-au exprimat dezaprobarea pentru un astfel de act, cerându-ne implicarea jurnalistică pentru ca zvonurile să nu devină realități.

Într-adevăr, obiectivul poate fi propus spre dezafectare iar Ministrul Transporturilor poate da ordin de desființare. Dar, pentru a fi tăiată, trebuie autorizație de desființare. Cum Semmering-ul Banatului se află pe teritoriul administrativ al mai multor localități (Oravița, Goruia, Anina), o astfel de autorizație nu poate fi dată de primăriile acestora ci doar de președintele CJ Caraș-Severin.

Întrebat dacă va semna un astfel de act, șeful județului, Sorin Frunzăverde, ne-a spus: „Nu știu cine se poate gândi să taie și să ducă la fier vechi un obiectiv atât de important pentru Caraș-Severin. Mi se pare o aberație. Iar dacă cineva ar îndrăzni să ceară o autorizație de desființare nu doar că nu aș da-o ci aș face toate demersurile ca așa ceva să nu se întâmple. De atâta timp încercăm să o punem în valoare, nu să o desființăm. Prin urmare, calea ferată nu va fi tăiată; este a județului și așa va rămâne“. Să sperăm că așa va fi.

Nina Curița

© 2005-2010 - Inform Media

Sus In jos
Amiralul

Numarul mesajelor : 720
Reputatie : 3493
Data de inscriere : 12/06/2009

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Joi 21 Oct 2010, 01:08

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 925 : Oravita - Anina   Astazi la 01:59

Sus In jos

925 : Oravita - Anina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Din Pasiune-Excursie Feroviara , Oravita-Anina
» 925 : Oravita - Anina
» TIMISOARA NORD -- ANINA 09.08.2009
» 923 : Berzovia - Oravita
» 924 : Oravita - Iam hcv.
Pagina 2 din 37Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 19 ... 37  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 900-