Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Stiri internationale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Urmatorul
AutorMesaj
mi.tudor

Numarul mesajelor : 149
Varsta : 23
Localizare : Iasi
Reputatie : 2756
Data de inscriere : 19/11/2009

MesajSubiect: Stiri internationale   Mar 19 Oct - 21:17

Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 764
Varsta : 28
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 3480
Data de inscriere : 20/08/2009

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Mar 19 Oct - 21:32

foarte frumoase vagoanele, sunt curios cum arata si la interior Very Happy
Sus In jos
mi.tudor

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Mar 19 Oct - 21:39

Un reportaj facut cu ocazia plecarii primului tren din gara din Moscova.Sunt prezentate si vagoanele si cu ce dotari au.Eu am ramas blocat cand am vazut ce au pus rusii in ele.

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9196
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11832
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Vin 22 Oct - 18:40

Tunelul Gotthard, ultimele lucrări de forare la cel mai lung tunel feroviar din lume

Tunelul Gotthard a stabilit un record mondial: cel mai lung tunel feroviar din lume a devenit realitate. La 15 octombrie 2010 în tunelul estic, la 30 de km de intrarea nordică și la 27 de km de intrarea sudică, a fost realizată ultima spărtură a tunelului Gotthard. În jurul orei 14:30, utilajele de săpat și forat produse de Faido, au pătruns ultimul metru de stâncă pe ruta către Sedrun.
Tunelul Gotthard are o lungime de 57 de km și traversează Alpii, de la ieșirea nordică din
Erstfeld (Cantonul Uri) până la ieșirea sudică în Bodio (Cantonul Ticino). Având un strat superior de 2500 de metri de stâncă, tunelul Gotthard este și cel mai adânc tunel feroviar din lume. Împreună cu tunelul Ceneri, care are o lungime de 15,4 km, tunelul Gotthard reprezintă alternativa de traversare pe cale ferată a Alpilor.
Tunelul Gotthard este esența noi legături feroviare astfel create. Serviciile de transport vor putea fi inițiate în 2017. Acest lucru va îmbunătăți considerabil calitatea transportului de călători și marfă către inima Europei: de asemenea, tunelul va favoriza transferul traficului de marfă pe ruta nord-sud de la rutier la feroviar și va reduce timpul de călătorie de la Zurich la Milano de la 3 ore și 40 de minute la 2 ore și 50 de minute. Cu Noua Legătură Feroviară care traversează Alpii (NRLA) realizată prin tunelul Gotthard și Lötschberg, Elveția contribuie semnificativ la stabiliea unor punți de legătură pentru populația Europei, fapt apreciat de UE.
Tunelul Gotthard constă în două tuneluri paralele cu linie unică care sunt unite la fiecare 325 de metri printr-o galerie de 40 de metri. În total, sistemul de tuneluri Gotthard, incluzând toate tunelurile, canalele și galeriile, măsoară 151,8 km.
Ultimele lucrări de forare nu pun capăt lucrărilor de construcție a tunelului Gotthard. Înainte de începerea serviciilor de operare, cel mai probabil în decembrie 2017, trebuie definitivat interiorul. Conform planului, toate tunelurile și canalele trbuie aliniate și lucrările de betonare finalizate până în 2014. Specialiștii vor echipa tunelul cu instalații mecanice și electromecanice, cum ar fi ușile, porțile, instalațiile de ventilație și alte sisteme tehnice. Aceste echipamente vor asigura operarea și întreținerea tunelului în condiții de siguranță. Instalațiile vor fi realizate în același timp cu lucrările de infrastructură feroviară
Sus In jos
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 413
Varsta : 31
Localizare : Oradea
Reputatie : 3308
Data de inscriere : 21/05/2009

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Vin 22 Oct - 21:14

mi.tudor a scris:
Un reportaj facut cu ocazia plecarii primului tren din gara din Moscova.Sunt prezentate si vagoanele si cu ce dotari au.Eu am ramas blocat cand am vazut ce au pus rusii in ele.

Garnitura este compusa din 1 vagon clasa a 2-a, 2 vagoane restaurant apartinand PKP, 3 vagoane WLSRmee categorisite ca "Lux" si 6 vagoane de clasa a 1-a...Deocamdata circula o data pe saptamana...
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
mi.tudor

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Sam 23 Oct - 19:21

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Mar 26 Oct - 17:11

China înregistrează un noi record pe căile ferate: 421 km/h

China a înregistrat un record de viteză pe linia Shanghai-Hangzhou, trenul circulând cu viteza de 421 km/h, însă va circula de obicei cu viteza de 354 km/h. Purtătorul de cuvânt al Ministerului Căilor Ferate a declarat că tehnologia, proiectarea și echipamentele trenului CRH380 aparțin companiilor chineze. „Acum alte state doresc să coopereze cu noi și vor să implementeze tehnologiile noastre”, a precizat reprezentantul ministerului.
Autoritățile au anunțat că se vor elabora proiecte tehnologice pentru sporirea vitezei de circulație a trenurilor cu peste 502 km/h.
Una din cele mai mari linii de mare viteză Beijing-Shanghai se află în construcție, iar finanțările necesare se ridică la 32,5 miliarde de dolari. În lungime de 1.326 km, linia va fi dată în folosință în 2012.

Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12525
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Mar 26 Oct - 23:21

Sincer, astfel de informatii, noua mai mult ne fac rau! In (aproape) toate tarile se vorbeste de noi recorduri de viteze, de inaugurarea unor noi rute, de modernizarea unor vagoane, de construirea de noi modele de locomotive, .... dar numai la noi in Romania .. situatia se prezinta pe dos!!!

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 413
Varsta : 31
Localizare : Oradea
Reputatie : 3308
Data de inscriere : 21/05/2009

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Mar 26 Oct - 23:24

Noi le iubim si la o medie de 45 km/h... Very Happy si daca am avea viteze de tipul celor de mai sus, tot degeaba daca vine nea Caisa si distruge garniturile... Sad
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3255
Varsta : 27
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6371
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Mier 27 Oct - 0:37

Oo da, Mangalia - Satu Mare 927 km in 23 de ore si 4 minute, media undeva pe la 40/41 km/h Very Happy
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Vin 3 Dec - 13:54

China a inaugurat 200 km de cale ferata pe care viteza maxima ajunge la 350 km/h. Constructia a durat un an si jumatate, investitia a fost de peste 4 miliarde dolari

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7968700-video-china-inaugurat-200-cale-ferata-care-viteza-maxima-ajunge-350-constructia-durat-jumatate-investitia-fost-peste-4-miliarde-dolari.htm

Si totusi cum de la noi un tronson din amaratul ala de coridor 4 intre Simeria-Zam coste 900 de mil de euro (oare cati sunt comisoan e si se reintorc la pusculite?) si mai mult ca sigur se va circula cu maxim 160 si executat in 5 ani Evil or Very Mad sa nu mai zic chinezii se roaga de bulgari sa le faca linie ferata de mare viteza..
Sus In jos
stinky

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 29
Localizare : Jimbolia,Timis
Reputatie : 2961
Data de inscriere : 25/08/2009

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Vin 3 Dec - 14:13

http://www.realitatea.net/china-a-stabilit-un-nou-record-feroviar-486-1km-h_779028.html
In Romania nici macar la jumate din acea viteza nu se circula Sad
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Vin 3 Dec - 14:15

am citit in alta parte ca vor sa ajunga la trenuri de 800km/h
Sus In jos
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5497
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Vin 3 Dec - 14:41

nu cred iti trebuie un procent de franare distanta de franat sunt mai multe .....
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Vin 3 Dec - 15:35

mastan121212 a scris:
nu cred iti trebuie un procent de franare distanta de franat sunt mai multe .....

trenuri cu levitatie ...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Astazi la 16:09

Sus In jos

Stiri internationale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Stiri internationale
» Trenuri internaționale
» Intrebari si raspunsuri internationale
» Bucuresti-Paris !
» Compunerea trenurilor IR, internationale (2015)
Pagina 1 din 18Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-