Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia
Bine aži venit pe Forumul pasionažilor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veži gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Instantanee feroviare europene

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
cstefan

Numarul mesajelor : 273
Varsta : 30
Localizare : Stuttgart
Reputatie : 2142
Data de inscriere : 19/11/2011

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Dum 11 Mai 2014, 21:41

Sus In jos
andreycj

Numarul mesajelor : 37
Localizare : Cluj-Napoca, Bordeaux
Reputatie : 1156
Data de inscriere : 17/11/2013

MesajSubiect: locomotiva englezeasca diesel seria 66   Sam 12 Iul 2014, 20:15

doua poze cu locomotiva 66515, surprinse in data de 25.06.2014

english loco, side

english loco, front
Sus In jos
andreycj

Numarul mesajelor : 37
Localizare : Cluj-Napoca, Bordeaux
Reputatie : 1156
Data de inscriere : 17/11/2013

MesajSubiect: Locomotiva englezeasca de manevra seria 09   Dum 20 Iul 2014, 13:48

26/06/2014

small chat
Sus In jos
qew00

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 23
Localizare : Timisoara
Reputatie : 1023
Data de inscriere : 06/05/2014

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Joi 14 Aug 2014, 01:12

Ostrava hl.n

Gara (nu impresioneaza cu nimic , e simpla si atat ) . Doar 2 peroane in mijloc si o cladire a garii care se afla cam la 40 de metrii si trebuie sa traversezi un pod ca sa ajungi la ea . Pentru un oras ca Ostrava m-a cam dezagit :

EC103 , Varsovia - Villach soseste in Ostrava (locomotiva CD380 si vagoane PKP):

Vagon de clasa 2 , seria 21-70 B11mnouz , este de departe cel mai fain vagon cu care am calatorit pana acum , mi-a placut . E compartimentat , are 6 prize , are LCD functional cu touch prin care poti face anumite reglaje si ai anumite informatii . Eu am calatorit cu acest vagon intr-un IC intre Wroclaw si Katowice . Am calatorit si cu un 21-90 PKP , intre Katowice si Praga , dar conditiile is mai bune in acest 21-70 . In poza face parte din compunerea trenului EC103

Vagon restaurant:

Vagon clasa 1:

Ultimele 2 vagoane apartin de CD (chiar daca penultimul are schema de vopsire OBB , este un vagon exOBB) si circula pe relatia Bohumin-Villach

Activitate feroviara:

Marfar ce a trecut destul de tare prin gara chiar pe linia de langa peronul in care ma aflam (cu 5 minute inainte sa soseasca un alt tren):

EC104 soseste in Ostrava . Trenul circula pe relatia Wien Meidling - Varsovia :
Compozitie similara cu cea de pe EC103 .

Trenul de mare viteza Pendolino(?) . CIrcula ca rang de SuperCity (SC)

Bohumin - se afla la 10 km de Ostrava spre granita si e un mare nod feroviar . In poza se poate observa un tren al companiei private LEO , ce circula probabil pe relatia Bohumin - Praga :

Vagonul 21-90 PKP in Praga , care circula pe relatia Varsovia -Praga . Intre Varsovia si Bohumin circula la trenul de noapte 406 ce face legatura intre Varsovia si Viena (si de asemenea are vagoane si pentru Budapesta) , iar in BOhumin se ataseaza unui tren de noapte ce circula intre Kosice si Praga . Am calatorit cu acest vagon pe distanta Katowice - Ostrava . Vreau sa indic faptul am stationat 2 ore in Bohumin , si m-am uitat in mersul trenurilor si da , este trecuta stationarea de 2 ore in Bohumin .

Locomotiva ce a tractat acest tren :

Ceva tren IR , parca Praga- Decin :

Sus In jos
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1066
Varsta : 27
Localizare : Pisa - Italia
Reputatie : 3950
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Vin 05 Sept 2014, 00:33

M-am gandit sa va retin atentia cu niste instantanee feroviare europene surprinse de mine in vacanta de vara 2014. Pozele nu sunt ele de foarte buna calitate, insa in scop informativ eu zic ca merg. Zilele astea sper sa pot scana si biletele pe care le-am folosit si sa le postez aici pe forum in caz ca cineva e curios. Am folosit trenul pe urmatoarele relatii:

Paris-Amsterdam -> Thalys
Amsterdam-Berlin -> IC (DB)
Berlin-Praga -> EC (Hungaria - MAV)
Praga-Budapesta -> EC (Hungaria - MAV)
Budapesta-Arad -> IC (Dacia - CFR) . Am plecat cu 55 minute intarziere din Budapesta pt. ca ungurii pur si simplu nu au atasat locomotiva trenului. In final au atasat un 47 al CFR-ului, cireasa de pe tort fiind faptul ca am ajuns cu 2h si 10 min intarziere in Arad. Pentru asta, rusine MAV !!! Evil or Very Mad
Arad-Timisoara -> Regio Oradea-Timisoara. Initial drumul acesta era planuit cu IR 1744 care era legatura foarte buna de la Dacia, insa cum am intarziat 2 ore ...

Cine doreste detalii despre calatorie, trenuri etc. e liber sa ma intrebe
Asadar sa curga pozele ...

Amsterdam Central, cred ca ceva IC

bilder kostenlos

Regio Deauvill-Lisieux . Din Lisieux am luat IC pana in Paris St. Lazare

bilder upload

Un vagon pt. tren Regio in Deauville

bild upload

Cladirea garii Paris Est (aici am vazut patruland 2 politisti romani. La fel si in Paris Nord)

kostenlose bilder

Cateva trenuri din Paris Est

fotos kostenlos

Bilder hochladen

foto upload

kostenlose bilder

bilder uploaden

fotos hochladen

Cateva poze din Paris Nord

kostenlose bilder

bilder upload

Thalys catre Koln

bilder upload

fotos kostenlos

RER-uri din Paris (un fel de S-Bahn nemtesc) -> Circula atat la suprafata cat si in subteran

direct upload

direct upload

Gara Amsterdam Central

Bilder hochladen

Regio in Berlin Hauptbanhof

foto upload

Regio in Praga

foto hochladen

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8046
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Vin 05 Sept 2014, 00:45

Am vazut si in Spania ca ramele etajate sint mai spatioase la etaj, partea peretilor laterali care include ferestrele fiind aproape verticale, nu in diagonala, ca al vagoane.
Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Vin 05 Sept 2014, 00:47

Adevarat, atat in Cehia, cat si in Germania sau Olanda, etajul ramelor era destul de incapator sa zic asa. In Olanda aceste rame circula chiar la rangul de IC, cu Wi-Fi inclus.
Sus In jos
qew00

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 23
Localizare : Timisoara
Reputatie : 1023
Data de inscriere : 06/05/2014

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Vin 05 Sept 2014, 15:34

Alex, inseamna ca eu am avut noroc chior sa am doar 20 de minute intarziere in Arad si sa prind IR-ul de Timisoara . De curiozitate in ce data ai facut calatoria Budapesta- Timisoara ?
Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Vin 05 Sept 2014, 19:10

2 spre 3 august. Nu ne-a dat nimeni nici o explicatie. Personalul romanesc al trenului nu stia nimic, ungurii nu vorbesc pe limba mea si uite asa am plecat cu aproape 1h intarziere din Budapesta spre Arad, in conditiile in care de la Viena trenul a ajust fara intarziere. Mi-am facut eu un scenariu in care m-am gandit ca probabil s-a defectat locomotiva CFR-ista si au stat sa o repare, desi nu prea cred. Si oricum decat sa tii intarziat un tren international care are de mers vreo 900 km pana la destinatie, puteau sa puna alta locomotiva (chiar si MAV) si sa ii dea drumul. Celelalte multe minute de intarziere acumulate pana la Arad se datoreaza faptului ca a stat trenul aiurea in Lokoshaza si lucrarilor de linie de pe taramul unguresc. Tu ai fost norocos, eu cat pe ce sa pierd si ultimul regio de dimineata dinspre Arad spre Timisoara Laughing
Sus In jos
alliens

Numarul mesajelor : 259
Reputatie : 2255
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Mier 10 Sept 2014, 23:46

alex.alexus.tm a scris:
M-am gandit sa va retin atentia cu niste instantanee feroviare europene surprinse de mine in vacanta de vara 2014. Pozele nu sunt ele de foarte buna calitate, insa in scop informativ eu zic ca merg. Zilele astea sper sa pot scana si biletele pe care le-am folosit si sa le postez aici pe forum in caz ca cineva e curios. Am folosit trenul pe urmatoarele relatii:

Paris-Amsterdam -> Thalys
Amsterdam-Berlin -> IC (DB)
Berlin-Praga -> EC (Hungaria - MAV)
Praga-Budapesta -> EC (Hungaria - MAV)
Budapesta-Arad -> IC (Dacia - CFR) . Am plecat cu 55 minute intarziere din Budapesta pt. ca ungurii pur si simplu nu au atasat locomotiva trenului. In final au atasat un 47 al CFR-ului, cireasa de pe tort fiind faptul ca am ajuns cu 2h si 10 min intarziere in Arad. Pentru asta, rusine MAV !!! Evil or Very Mad
Arad-Timisoara -> Regio Oradea-Timisoara. Initial drumul acesta era planuit cu IR 1744 care era legatura foarte buna de la Dacia, insa cum am intarziat 2 ore ...

Daca nu ai depasit 30 de zile de la data calatoriei, poti cere sa fii informat de cauza intarzierilor, si daca au depasit mai mult de o ora din cauze imputabile lor, iti poti recupera parca 25 % din bilet (la mai mult de 2 ore 50%).
In afara am vazut ca lumea e destul de informata de acest lucru, anul trecut am venit cu Hungaria de la Berlin la Budapesta si cum a avut intarziere la limta unei ore, am auzit destul de multi calatori discutand despre subiect(in engleza, probabil nu erau unguri) si interesandu-se de intarzierea exacta...
Asa ca le-am scris celor de la MAV, si in final am primit si raspunsul cu justificarea intarzierii, destul de interesant:17 minute din cauza politiei pentru ca a fost un incident cu un calator la Vac care nu avea biletul in regula (chiar la mine in vagon s-a intamplat) si 40 de minute din cauza MAV....Evident ca nedepasind 60 de minute nu au dat nimic....
Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Joi 11 Sept 2014, 00:27

HaHa, pai daca e asa cum spui tu, ma faceam cu ceva banuti ... De la Praga la Budapesta si eu am venit tot cu Hungaria si a avut 1h 5 min (sau mai mult) intarziere la sosire in Budapesta, au fost 2 romani care chiar au pierdut Ister-ul din cauza asta. Plus cele 2 ore si cateva minute intarzierea la sosirea din Arad cu Dacia ...
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12505
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15674
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Mar 23 Sept 2014, 20:16

Un operator privat in Austria, Westbahn, foloseste tot rame electrice Stadler achizitionate de noi iar pretul calatoriei este mai mic fata de operatorul de stat OBB .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12505
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15674
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Mar 23 Sept 2014, 20:18

Cateva poze din 2013 cu trenul Westbahn in Viena .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Sam 03 Ian 2015, 16:48

Salutare ! Am fost plecat la sfarsit de an in Varsovia si am facut doua poze in Warszawa Wschodnia, cea mai mare gara din Varsovia:

Pendolino catre Wroclaw:

Regio :

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8046
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Sam 03 Ian 2015, 17:12

Regio-ul facea manevre sau circula in sistem push-pull?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Instantanee feroviare europene   Astazi la 13:52

Sus In jos

Instantanee feroviare europene

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Dicționar de termeni tehnici si notiuni feroviare
» Accidente feroviare
» Zilele Feroviare 2012, Gara de Nord, 9-10 Octombrie.
» Ce simulatoare feroviare va plac?
» Poduri feroviare
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-