Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
cont inactiv

Numarul mesajelor : 1571
Reputatie : 4128
Data de inscriere : 25/04/2010

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Mar 11 Oct 2011, 12:00

AlexD a scris:
elm a scris:

Iar apropos la ideea: dă-o dreacu, că e românească, hai să luăm Eurorunner! Dacă toți am gîndi așa, dacă toți am gîndi că n-are rost să ne mai apucăm, pt că nu sîntem în stare, deci hai să cumpărăm de la alții, am fi intrat în faliment (ca țară) demult... păguboasă gîndire...

Elm, deja se intampla asta, am ajuns sa asteptam vapoarele de China si tirurile de Turcia ca lesinatii, in Romania nu se mai porduce nimic. Daca economia Chinei va pica ne-a luat draq pe toti, peste tot pe unde te uiti in magazine numai Made in China/India/Pakistan etc. De nu se va intampla ca peste 10-20 de ani sa plecam la razboi din cauza asta sa nu imi spui ca nu am avut dreptate.

S-ar putea sa nu ajungem nici pe front avand in vedere ca nu mai avem oameni pregatiti militar, cand se facea stagiul militar obligatoriu am fi putut vorbi de mersul la razboi, oamenii ar fi avut o disciplina in comportament insa de cativa ani de cand nu mai e obligatorie armata deja am inceput sa ne-o luam in cap si sa facem ce vrem, deci s-ar putea sa nu avem cu ce sau mai bine zis, cu cine sa participam la vreun razboi... oamenii din ziua de azi, si ma refer la cei ce nu fac un stagiu militar, s-ar putea sa lesine inainte de a ajunge pe front... despre China sau alte tari, exportam materie prima si importam ce, produs final, banii pierduti pe transport ar putea fi folositi pentru a prelucra materia si asa am castiga noi profitul, insa democtratia asta e asa de buna....
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6486
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Mar 11 Oct 2011, 13:31

Democratia e buna, dar e inteleasa aiurea...
Sus In jos
Nk11

Numarul mesajelor : 294
Varsta : 20
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2481
Data de inscriere : 28/12/2010

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Dum 15 Ian 2012, 12:05

Am văzut-o pe 12 Ianuarie pe Carpathia. Era cuplată la un marfar cu cisterne, în gara Craiova parcă.
Din păcate n-am apucat să-i fac poză... Sad
Sus In jos
laur 133

Numarul mesajelor : 404
Varsta : 31
Localizare : Craiova
Reputatie : 2787
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Dum 15 Ian 2012, 13:38

De multe ori am vazut-o tractand navete de carbune de la Babeni la Cernele.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12083
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14123
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Dum 15 Ian 2012, 17:42

E alocată remizei Piatra Olt... deci o s-o vedeți des pe acolo.

andreiutzu

Numarul mesajelor : 158
Reputatie : 2204
Data de inscriere : 05/05/2011

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Lun 16 Ian 2012, 22:40

elm a scris:
Este clar că răutăcioșii de mai sus n-au lucrat niciodată în proiectare și habar nu au cît este de dificil traseul de la idee la proiect finit și complet funcțional...
Această locomotivă este un mare pas înainte pentru constructorii de mașini din România
Iar apropos la ideea: dă-o dreacu, că e românească, hai să luăm Eurorunner! Dacă toți am gîndi așa, dacă toți am gîndi că n-are rost să ne mai apucăm, pt că nu sîntem în stare, deci hai să cumpărăm de la alții, am fi intrat în faliment (ca țară) demult... păguboasă gîndire...

pai adevarul este ca in cercetarea romaneasca s-au bagat o multime de bani! dupa '89 interesul tutror a fost ca uzina EP sa produca locomotive si sa dezvolte un nou produs mai performant....evident asta se intampla intr-o tara normala nu la noi unde nea directorul mondea a urmarit sa cumpere el uzina pe 2 lei!
Sus In jos
060-EA078

Numarul mesajelor : 338
Reputatie : 2764
Data de inscriere : 04/05/2010

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Mar 17 Ian 2012, 01:34

Daca s-ar fi vrut sa se faca ceva cu uzina se facea ! In cercetarea romaneasca s-au bagat zero lei dupa '90 mai exact. Exista celebrul ICPTT ( Institutul Proiectari si Cercetari Tehnologice in Transporturi), care cu asta se ocupa. CFR in colaborare cu ICPTT a scos multe lucruri interesante, vezi triajul Videle ( primul triaj complet automatizat din Europa), o serie intreaga de locomotive si desigur o multime de instalatii si subansamble care in parte se folosesc si astazi. Locomotivele este drept ca n-au fost un real succes, din cauza ca romanul, si atunci, ca si acum s-a invatat sa faca treaba pe jumatate. Daca s-ar fi mers mai departe in perfectionarea lor, sunt convins ca si acele locomotive ar fi fost un succes si ar fi fost mentiunte in servici si astazi.

Din pacate totul s-a dat la gunoi, ca noh...ce ne trebuie noua cercetare si inventii ? Avem inventatori care vand pe 3 lei totul afara, iar noi cumparam de afara tot ce ne trebuie, ca noh...trebe sa traiasca toata lumea ( unii mai bine, altii mai iubitor). De ce sa gandim cand e mai simplu sa ne uitam ?Alegem calea cea mai simpla. Intotdeauna calea cea mai simpla a adus realizari pe masura - vezi starea CFR-ului de azi, si gaura in care s-a varat tara. E simplu sa cazi. Ca sa te ridici este la fel de simplu, cu conditia sa gandesti !
Sus In jos
elm

Numarul mesajelor : 67
Varsta : 34
Localizare : Craiova
Reputatie : 2290
Data de inscriere : 08/11/2010

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Joi 19 Ian 2012, 12:33

Apropos de EP, ca sa va faceti o idee despre intentia de a face locomotive la Craiova dupa revo', productia s-a tot redus, personalul s-a tot redus, in final mai lucrau doar citeva sectii (si acum lucreaza, asta e drept).
Insa, dupa ce multi ani de zile s-a zvonit despre inchiderea uzinei și REALIZAREA UNUI CARTIER DE VILE PT ȘMECHERI in locul respectiv, s-a găsit o altă soluție: secțiile care merg, continuă să meargă, iar o bună altă parte din uzină a devenit Electroputere Parc (adică Mall) ce înglobează un mare hypermarket și multe magazine de firme multe și la modă...
Interesant nu?
E adevarat că s-au creat niste locuri de muncă, dar nu în producția de locomotive, ci în singurul lucru pe care romanii dau impresia că mai știu să-l facă: comerț
Sus In jos
andreiutzu

Numarul mesajelor : 158
Reputatie : 2204
Data de inscriere : 05/05/2011

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Joi 19 Ian 2012, 12:53

spre exemplu sectia TRAFO se preconizeaza a se inchide in aproximativ 1 an de zile! nu stiu care mai este situatia la Rotative pt ca actualul director era hotarat sa inchida din cauza ca nu aveau profit!
Sus In jos
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 994
Varsta : 28
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 4026
Data de inscriere : 12/02/2009

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Lun 11 Mar 2013, 12:47

Ce se mai aude de Carpathia?
Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
ANDU2100HP

Numarul mesajelor : 5182
Reputatie : 7711
Data de inscriere : 16/06/2010

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Dum 26 Mai 2013, 15:59

mishu88 a scris:
Ce se mai aude de Carpathia?

Carpatia a fost la expozitia din 14-mai-2013 si din ce am auzit de la multi mecanici de marfa apartine de depoul craiova si face servici pe la Piatra olt , babeni valcea - zona aia pe unde face poze teodor .
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/ANDU2100HP
cont.dezactivat.

Numarul mesajelor : 109
Reputatie : 1431
Data de inscriere : 17/05/2013

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Mar 04 Feb 2014, 08:37

Mai știți ceva de Cozonac? Mai iese la servici?  Laughing 
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1123
Varsta : 22
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 3553
Data de inscriere : 03/08/2010

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Mar 04 Feb 2014, 12:14

Face servici si viziteaza des depoul Craiova.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8047
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Joi 27 Mar 2014, 13:24

Acum 5-10 minute a sosit in R. Valcea, dinspre Babeni. Mergea izolata.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8047
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Vin 28 Mar 2014, 15:49

Tocmai a iesit din R. Valcea, directia Babeni. Tot izolata. Iar n-am reusit sa o prind pentru poze sau filmulet.  Neutral
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP   Astazi la 15:33

Sus In jos

Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Locomotive clasa 63 Carpathia 2300 CP
» Locomotive clasa 95
» Locomotive clasa 41
» Locomotive clasa 46