Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Tren Rapid Muntenia Galati-Szombathely

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
v43v63

Numarul mesajelor : 10
Reputatie : 2332
Data de inscriere : 07/08/2010

MesajSubiect: Tren Rapid Muntenia Galati-Szombathely   Vin Aug 27, 2010 11:43 pm

Cautand pe net poze am aflat ca exista demult un tren rapid Muntenia care circula la inceputul anilor 90 pe ruta Galati-Budapesta.
Are cineva idee trenul pe unde ajungea de la Galati la Budapesta?
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 899
Varsta : 40
Reputatie : 3649
Data de inscriere : 10/10/2009

MesajSubiect: Re: Tren Rapid Muntenia Galati-Szombathely   Sam Aug 28, 2010 3:37 am

v43v63 a scris:
Cautand pe net poze am aflat ca exista demult un tren rapid Muntenia care circula la inceputul anilor 90 pe ruta Galati-Budapesta.

Cam prin 1998/1999 si deci nu la inceputul anilor 90 ci la sfarsitul lor. Era compus numai din vagoane de dormit pe boghiuri Goerlitz-V. Ruta, daca nu ma insel era: Galați - Brăila ---- Buzău ----- Ploiești ----- Brașov ----- Cluj - Oradea ----- Budapest-Keleti----- Szombathely/Szalaegerszeg.
Sus In jos
jionutz

Numarul mesajelor : 614
Varsta : 34
Localizare : Sat Calacea judetul Timis
Reputatie : 3089
Data de inscriere : 28/04/2010

MesajSubiect: Tren Rapid Muntenia Galati-Szombathely   Sam Aug 28, 2010 8:01 am

MT 2001-2002
Bucuresti Nord - Ploiesti Vest - Brasov - Sibiu - Simeria - Deva - Arad - Curtici - Szolnok - Budapest Keleti
R 372 Muntenia
L+2+2+2+2+2+2+1+D
vagoanele clase mergeau pana la Budapest Keleti
vagonul dormit mergea la Venetia S.L.
Sus In jos
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1066
Varsta : 27
Localizare : Pisa - Italia
Reputatie : 3953
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: Tren Rapid Muntenia Galati-Szombathely   Sam Aug 28, 2010 8:01 am

Onofrei Sergiu-Gabriel_33 a scris:
v43v63 a scris:

Cam prin 1998/1999 si deci nu la inceputul anilor 90 ci la sfarsitul lor. Era compus numai din vagoane de dormit pe boghiuri Goerlitz-V. Ruta, daca nu ma insel era: Galați - Brăila ---- Buzău ----- Ploiești ----- Brașov ----- Cluj - Oradea ----- Budapest-Keleti----- Szombathely/Szalaegerszeg.

In Mersul Trenurilor 1999/2000, Rapidul Muntenia circula pe urmatorul traseu: Bucuresti Nord - Ploiesti Vest - Predeal - Brasov - Fagaras - Sibiu - Deva - Arad - Curtici - Budapesta.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 899
Varsta : 40
Reputatie : 3649
Data de inscriere : 10/10/2009

MesajSubiect: Re: Tren Rapid Muntenia Galati-Szombathely   Sam Aug 28, 2010 11:03 am

Da, stiu, ulterior a plecat din Bucuresti, insa topicul era cu si despre Rapid ,,Muntenia" cu plecare din Galati.
Sus In jos
v43v63

Numarul mesajelor : 10
Reputatie : 2332
Data de inscriere : 07/08/2010

MesajSubiect: Re: Tren Rapid Muntenia Galati-Szombathely   Sam Aug 28, 2010 11:24 am

La finalul anilor 90 Rapidul Muntenia avea in componenta deja vagoane gen Bmee seria 21-80 fabricate la Dwa.

Pun si o imagine cu trenul in cauza.Tin sa mentionez ca poza nu e facute de mine.

http://www2.chem.elte.hu/gigant_club/pic/hu/diesel/m47/muntenia.jpg

Sus In jos
ATM

Numarul mesajelor : 1358
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3722
Data de inscriere : 10/07/2010

MesajSubiect: Re: Tren Rapid Muntenia Galati-Szombathely   Mar Ian 11, 2011 2:46 am

Trasa trenului rapid 372 a fost creata initial in 1995, ca E (expres) intern 72/73 si respectiv 71/74, pe ruta Galati-Faurei-Buzau-Brasov-Teius. De acolo, se atasa la expresul 36/39, de Iasi, si ajungeau la Timisoara via Vintu de Jos-Deva-Aradu Nou. A fost conceput ca un fel de tren de noapte mai selectiv, oprind doar in statiile resedinta de judet (si nici in alea toate). Comparativ cu ce aveam azi, ar fi un fel de (sa zicem) Super-Intercity. Era format de obicei din 4 vagoane seria 50 (1 vag dormit, o cuseta, 1 vag cl 1, 1 vag cl 2).
Din 1996 s-a instalat ca international, R373 respectiv 372, Galati-Faurei-Buzau-Brasov-Sighisoara-Teius-Vintu de Jos-Deva-Curtici. Avea o ramura si spre Zalaegerszeg, formata doar din vagoane cl 2.
Compunerea era de obicei de 6 vagoane in total, toate fiind din seria 50 Bauzen, vagoanele cu dunga oblica ( un vagon de dormit, de obicei primul de la locomotiva pe sensul Galati-Arad, un vagon 19-50, iar restul 20-50 clasice). Statia de domiciliu era Galati, vagoanele fiind detasate special de la Bucuresti Grivita incepand cu 1995 pentru acest tren. Pana atunci, Galatiul nu avusese in gestiune astfel de vagoane. Tractiunea era facuta invariabil de o locomotiva (fie seria 40, fie 41) galateana,care probabil se schimba in Brasov si se-ntorcea imediat, la cateva ore, cu perechea lui acasa.
Vagonul de dormit am vaga impresie ca se oprea in Budapesta.
La o data care imi scapa (dar care cred ca e 1998) trenul a fost mutat cu punct de plecare Bucuresti Nord, preluand oarecum trasa de plecare , pe la 00.15 AM, a rapidului Carpati (25/26, ulterior 380/381), care cu acea ocazie a disparut definitiv din peisaj ca tren autonom (grupa de Cracovia a fost preluata de alte internationale) ; odata cu preluarea trasei lui 25, ruta lui 372 a fost stablita ferm prin Fagaras-Sibiu. Si intr-adevar, odata cu mutarea lui la Bucuresti, 372 a primit vagoane 21-80.
372 de Galati nu a iesit niciodata prin tara pe la Episcopia Bihor. Nu a fost un international de succes, si niciodata nu am inteles ce Dumnezeu cauta la Szombathely si Zalaegerszeg. Daca-l duceau doar la Budapesta mai intelegeam dar asa...
Pana in vremurile actuale, imi rezulta ca asta a fost singurul international al Galatiului.

Ce se vede in poza cred ca este de fapt garnitura din 1996 a lui 372, ramura de Zalaegerszeg. Doua vagoane romanesti plus un vagon unguresc (cel verde de langa locomotiva).
Si pentru a incheia, odata ce 372 a fost mutat la Bucuresti, vagoanele dungate galatene au devenit oarecum de prisos. Cum Galatiul era renumit pentru faptul ca pe trenurile de rang superior folosea doar 20-57 clasice , ghilotina (si 20-55, daca aveau disponibile), seria 50 nu a fost folosita pe accelerate sau rapide. Vagonul de dormit (doua, de fapt) s-a-ntors la Bucuresti, iar vagoanele clasa au format garnitura standard a personalului 8211/8214+8212/8213, Galati-Constanta si retur, pentru vreun an jum'ate (98 si 99). Apoi nu se stie exact unde au ajuns.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tren Rapid Muntenia Galati-Szombathely   Astazi la 3:48 pm

Sus In jos

Tren Rapid Muntenia Galati-Szombathely

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Tren Rapid Muntenia Galati-Szombathely
» Trenuri de pe vremuri
» Propuneri pentru noul mers de tren 2012-2013
» INFORMATII GENERALE DESPRE TFG si TFC
» M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (1)
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-